НАТО разкритикува Владимир Путин и определи изявлението му като "опасна и безотговорна" ядрена реторика, след като руският президент съобщи, че ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус.

Въпреки че ходът не беше неочакван, той е един от най-ясно изразените ядрени сигнали на Русия от началото на инвазията ѝ в Украйна, която от своя страна реагира като призова за заседание на Съвета за сигурност на ООН, съобщи Reuters.

Според Алианса, обещанието на руския президент за неразпространение на оръжия и аргументите му за разполагане на американски оръжия зад граница са далеч от истината.

"Споменаването от страна на Русия на споделянето на ядрените сили на НАТО е напълно подвеждащо. Съюзниците от НАТО действат при пълно спазване на международните си ангажименти", заяви говорител на НАТО в коментар пред Reuters. "Русия последователно нарушава ангажиментите си за контрол на въоръженията, като съвсем наскоро преустанови участието си в Новия договор СТАРТ", заяви неназованият източник.

Новият договор СТАРТ ограничава броя на стратегическите ядрени бойни глави, които Съединените щати и Русия могат да разположат, както и разполагането на наземни и подводни ракети и бомбардировачи, които да ги доставят.

Москва ще разположи ядрени оръжия в Беларус, заяви ПутинТова няма да наруши обещанията за неразпространение на ядрени оръжия

Главният съветник по въпросите на сигурността на украинския президент Володимир Зеленски, Олексий Данилов, заяви, че планът на Русия ще дестабилизира и Беларус, която според него е станала "заложник" на Москва.

След изявлението на Путин украинското външно министерство призова за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН и поиска от международната общност да "предприеме решителни мерки", за да предотврати използването на ядрени оръжия от Русия.

Анализатори от базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната заявиха, че рискът от ескалация до ядрена война "остава изключително нисък".

Международната кампания за премахване на ядрените оръжия обаче определи изявлението на Путин като изключително опасна ескалация.

"В контекста на войната в Украйна вероятността от грешна преценка или погрешно тълкуване е изключително висока. Разполагането на ядрени оръжия прави ситуацията много по-лоша и рискува да има катастрофални хуманитарни последици", заявиха от организацията в Twitter.

Пет извода от срещата в Москва Две неща станаха ясни със сигурност от срещата на Си и Путин - че са на едно мнение по редица въпроси и че не вярват на Съединените щати

Макар че беларуската армия официално не се е сражавала в Украйна, Минск и Москва имат тесни военни връзки. Миналата година Минск позволи на Москва да използва беларуска територия, за да изпрати войски в Украйна.

Руският президент Путин коментира и наскоро приключилата визита на китайския му колега Син Дзинпин в Москва, като отрече да се създава военен съюз с Пекин. Вместо това заяви, че западните сили изграждат нова "ос", подобна на партньорството между Германия и Япония по време на Втората световна война.