Скандалът с контрабандния алкохол и свързаните с него обиски във Федералната митническа служба удължи списъка на гръмките корупционни случаи и дела в Русия през последните няколко месеца.

РИА "Новости" представи списък на най-големите корупционни скандали в страната от началото на 2016 година:

Губернатор, заловен с получен подкуп

Губернаторът на Кировска област Никита Белих е обвинен, че е получил подкупи за общо 400 000 евро. Беше хванат на място с получени пачки банкноти в един от столичните ресторантите в края на юни. Губернаторът не можеше да обясни какво правят намерените у него пачки в брой, но заяви, че не се смята за подкупен и ще отстоява правотата си в съда.

При това ръководителят на региона заяви, че е готов да сътрудничи със следствието. В момента Белих е в затвора "Лефортово". На 28 юли президентът Владимир Путин го освободи от длъжността заради загубено доверие.

Адвокатът на бившия губернатор обяви, че клиентът му „с разбиране се отнася към освобождаването му от длъжност“, но настоява на невинността си.

Директор с похитени неколкостотин милиони рубли

Директорът на Федералната агенция по специалното строителство (Спецстрой) полк. Александър Буряков е заподозрян в мошеничество в особено големи размери – присвояване на 450 млн. рубли (около 6 млн. евро.) Следствието смята, че в машинациите са участвали още няколко души, включително предприемачи, които работят на договорни начала със Спецстрой.

Буряков отрича вината си и контрира, че 2 от 9-те обекта на Министерството на отбраната са били завършени и това е било доложено на главнокомандващия. Той е обвинен, че е участвал в присвояването на пари за подизпълнители именно от тези обекти. Останалите обекти се намират в различна степен на готовност.

Ръководители от следствието - престъпници

На 19 юли бяха арестувани трима високопоставени офицери от Следствения комитет на Русия по подозрения в превишаване на пълномощията и получаване на подкупи от хора на криминалния свят.

Сред тях е заместник-ръководителят на Главното следствено управление за Москва Денис Никандров, ръководителят на службата за лична сигурност към Следствения комитет Михаил Максименко и заместникът му Александър Ламонов.

Лично ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин подписа постановлението за завеждане на дело срещу тях. Медиите писаха, че Никандров преди е вземал участие в разследването на редица шумни дела, включително на второто дело срещу ЮКОС (петролната компания, чийто собственик беше Михаил Ходорковски – бел. ред.), както и делото за „прокурорски чадър“ над нелегални казина. Последното не стигна до съда.

Размерът на подкупа, прибран от Никандров в сегашното дело, се оценява на един милион долара. Според адвокат на един от заподозрените следствието подозира Никандров, че е получил въпросния подкуп от представителя на подземния свят Захарий Калашов.

Що се отнася до Максименко и заместникът му, медиите ги свързват с незаконно придобиване на дялово от предприятия в Санкт Петербург, посочва БГНЕС. Той е бил взет под наблюдение от януари тази година. Контрабанда на алкохол като строителен материал Четирима ръководители на няколко компании са обвинени в контрабанда на алкохол в големи размери и избягване на митнически тарифи.

Медиите писаха, че бизнесмените са организирали незаконните доставки в Русия на елитен алкохол, маскиран като строителен херметик. Предполага се, че предприемачите са действали с помощта на митничари.

В хода на разследването следователите извършиха обиски във Федералната митническа служба, включително и в кабинета на вече бившия й ръководител Андрей Белянинов, уволнен на 28 юли, и на неговите заместници. Обиски бяха извършени и във вилата на Белянинов, а също в офиса и жилището на негов бивш съветник.

Злоупотреби с договори за роднини

Кметът на далекоизточния град Владивосток Игор Пушкарьов е заподозрян в злоупотреба с пълномощията си и търговски машинации. Следователите смятат, че Пушкарьов незаконно е възлагал държавни поръчки на компании на свои роднини. Федералната служба за сигурност оцени щетите от незаконната му дейност на над 160 млн. рубли (2.1 млн. евро).

Според следствието през периода 2009-2014 г. Пушкарьов е организирал закупуването на голям обем строителни материали за държавното предприятие „Пътищата на Владивосток“ от компанията "Востокцимент", която се контролира от роднини на Пушкарьов. Заподозряният отрича вината.