Ако търсите евтин вариант за почивка край някой водоем, прекрасното езеро Карачай в Урал, Русия, изглежда великолепна оферта... Само че от края на 90-те години един час край това езеро може да ви убие вследствие на високата радиация.

Езерото Карачай е с площ 23 хектара. От 1951 година се използва за хранилище от един от най-големите ядрени комплекси в СССР "Маяк", на чиято територия се намира, и на дъното му се складират радиоактивни отпадъци. Това е направено с цел да се спре замърсяването на р. Теча, след като през 1951 година целия район около нея е замърсен и се взема решението да се спре изхвърлянето на радиоактивни отпадъци в реката.

Десетилетия наред „Маяк“ излива радиоактивния си „коктейл“, включително стронций-90 и цезий-13,. Езерото обаче преживява период на силно засушаване, което фатално оголва дъното му, докато силните ветрове разпръскват радиоактивния прах из цялата местност, населявана от 500 хил. души. Времената са съветски и дълго време държавата не предприема нищо за предупреждаване и спасяване на хората.

През 1992 г. президентът Елцин подписва указ,с който признава съществуването на предприятието, и определя зоната като най-замърсената на планетата. Последствията обаче са факт: по това време в областта има ръст на раковите заболявания с 21%, с 41% е скочила заболеваемостта от левкемия, с 25% вродените пороци.

В наши дни езерото Карачай е залято в голямата си част от бетон и пясък, но радиоактивните отпадъци все още не са необезвредени.

Според доклад на американските служби езерото Карачай и района около него са най-замърсеното място на Земята. Там има натрупани около 4.44 EBq на радиоактивност, включително 3.6 EBq на цезий-137 и 0.74 EBq на стронций-90. Казано накратко: достатъчно е човек да престои около 40-60 минути около това езеро, за да бъде облъчен със смъртоносна доза радиация.