Нервна криза цари на фондовата борса в Атина, на която бе регистриран спад на акциите от 5.4 на сто, въпреки че на световните борсови пазари бе отчетен скок на индексите, коментират гръцки икономически издания.

В. "Експрес" смята, че възникналата нервност произтича от чуждестранните пазари заради безсилието на правителството в Атина да се справи с огромния бюджетен дефицит, публичен дълг и висока задлъжнялост на страната.

Управителят на Европейската централна банка Жан Клод Трише изстреля истинска бомба, като каза, че световните пазари нямат доверие в подписа на гръцката държава, което срина кредитния рейтинг на Гърция.

Анализатори в Атина предупреждават, че само за последните пет години дълговете на гръцката държава са се увеличили с близо 100 милиарда евро и че заплахата от банкрут е по-реална от всякога.

Европейската Комисия изчислява държавния дълг на Гърция около 130 на сто от БВП.

Гърция е една от малкото страни в Европейския съюз, която все още е в рецесия. Правителството обяви, че БВП е спаднал през последните месеци на тази година. Според Брюксел гръцката икономика може да бъде спасена сега или никога.

"Затворете министерства и орежете военния бюджет с 50 на сто, препоръчва на правителството в Атина Европейската комисия, чийто оценки за Гърция цитира атинският в."Вима".

От вчера одитори на Евростат са в Атина и проверяват достоверността на статистическите данни, представени на Брюксел от предишното и от новото правителство във връзка с бюджета, след като те претърпяха множество ревизии и в крайна сметка се оказаха неточни.

Одиторите бяха изпратени, след като Гърция бе остро критикувана от Европейската комисия по въпроса за достоверността на данните й за дефицита, които бяха силно коригирани от новото правителство.

Миналия понеделник еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Хоакин Алмуня изрази загриженост от поредното отклонение в данните, предоставени на европейската статистическа служба Евростат и поиска те да бъдат проверени. И по-рано Гърция бе критикувана от ЕС заради липсата на достоверност на статистическите й данни.

ЕС предприе тази година процедура срещу Гърция заради прекалено висок дефицит. За тази година очакванията са бюджетният дефицит на Гърция да надхвърли 12.5 на сто.

"Заради дефицити и дългове Гърция е подложена на огромен натиск от страна на Брюксел", коментира в. "Етнос", като подчертава, че вероятно в четвъртък, проектобюджетът за следващата година ще бъде коригиран и съобразен с изискванията на ЕС.

Източник: БТА