2/3 от германците се съмняват, че Гърция приема на сериозно ангажиментите си да съкрати държавните разходи, за да получи нова спасителна помощ, с която да избегне банкрут, сочи нова анкета.

Едва 27% от германците смятат, че страната ще положи сериозни усилия и ще приложи мерките за затягане на коланите. 66% пък са скептични, гласи проучване на телевизия Це Де Еф, цитирано от БГНЕС. Почти половината от анкетираните твърдят, че Атина ще изпадне в банкрут, ако не получи допълнителната помощ от ЕС и това трябва да е ясно на останалите членки на еврозоната. А 62% са убедени, че това ще се отрази негативно и на германската икономика.

Съмнения в благополучния завършек на гръцката криза изказват и частните кредитори на страната.

Предстоящата програма за финансирането на Гърция и опрощаване на нейния дълг е недостатъчна и има голяма вероятност да претърпи неуспех“, заяви Мохамед ел Ериан, цитиран от РИА Новости и „Фокус“. Ериан е управителен директор на компанията „Пимко”, която е един от частните кредитори на разкъсваната от криза страна.

Гърция трябва да приеме споразумението за съкращаване на част от гръцкия дълг в следващите няколко дни, за да избегне фалит, който може да предизвика паника в банковите системи и изтичане на капитали в страни като Португалия и Ирландия“, предупреждава и рейтинговата агенция „Фич”, цитирана от агенция Блумбърг.

Вчера Гърция не успя да убеди финансовите министри от еврозоната да й отпуснат помощ в размер на 130 милиарда евро през тази седмица, дори и след като гръцкото правителство се съгласи с рестриктивните мерки, наложени от кредиторите.

Трябва да сключат сделката в следващите няколко дни, за да имат достатъчно време да свършат работата по документацията и да получат заема преди 20 март, когато изтича падежът на част от гръцките облигации, обясниха от „Фич”.

Финансовите министри от еврозоната, явно отчаяни от обещания или липса на твърди мерки, дадоха на Гърция срок до следващата сряда да изпълни необходимите условия.