За една година "Газпром" е поевтинял с една трета. Така концернът се нареди сред най-евтините петролни и газови компании в света, пише в статия на "Ведомости", който се позовава на анализатори от UBS.

Капитализацията на "Газпром" достигна вчера на Московската борса минималната си стойност от юли 2009 г., понижавайки се с 1.47% до 107.7 млрд. долара (индексът MICEX с 0.25%).

За една година газовият холдинг загуби почти една трета от своята пазарна стойност и се оказа един от най-евтините сред големите петролни и газови компании в света, изчислиха анализаторите на UBS.

За сравнение, капитализацията на най-скъпите петролни и газови компании е следната: ЕxxonMobil - 406.4 млрд. долара, PetroChina - 330.1 млрд. долара, Shell - 262.5 млрд. долара, Chevron - 216.9 млрд. долара.

Този значителен спад на капитализацията на "Газпром" е реакцията на пазара на съобщенията за увеличаване на капиталните инвестиции (първоначално през 2012 г. се планираше да бъдат похарчени 777 млрд. рубли, но през октомври беше приета нова инвестиционна програма за 2012 в обем 975 млрд. рубли) и което е още по-важно - за съкращаване на дивидентите, смята анализаторът на UBS Константин Черепанов.

За 2011 г. "Газпром" плати рекордните 212.35 млрд. рубли дивиденти, а за 2012 г. може да плати едва 165.7-189.4 млрд. рубли (7-8 рубли на акция), се казва в презентация на компанията.

Според Черепанов, определено влияние върху капитализацията на компанията оказва и общият негативен информационен фон, включително преразглеждането на условията по дългосрочните договори с клиентите в Европа.

На вътрешния пазар за нея е опасна агресивната конкуренция на "Новатек", добавя той. Освен това концернът отложи започването на добива на газ от Щокмановото находище за 2019 г., заяви за Интерфакс управляващият активите на ИК "Грандис капитал" Андрей Толстоусов.

Но в настоящата цена на акциите на "Газпром" вече е включен целият негатив, свързан с компанията, отбелязва Черепанов. Акциите на газовия холдинг, както и преди, остават привлекателни, убеден е той.

Немаловажно значение има и намерението на правителството да задължи всички държавни компании да плащат дивиденти в размер на 25% от чистата печалба по МСФО, което неизбежно ще всели оптимизъм в инвеститорите на "Газпром".

На срещата с инвеститорите в Лондон заместник-председателят на УС на "Газпром" Андрей Круглов заяви, че компанията може да премине към плащането на такъв дивидент през 2015 г., съобщи Интерфакс.

Говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов коментира по следния начин негативната реакция на инвеститорите: "Можем да разберем анализаторите. Ако всичко, което печелихме, харчим за дивиденти и изкупуване на акции, тогава щяхме да им се харесаме много повече".