Три седмици преди парламентарните избори в Гърция се наблюдава обрат на гръцките гласоподаватели към партиите, подкрепящи международния спасителен план на Европейския съюз. Това сочат публикуваните през уикенда в печата социологически анкети, според които двете водещи партии - Нова демокрация и ПАСОК, разполагат с достатъчно гласове, за да получат заедно парламентарно мнозинство и да съставят коалиционно правителство, съобщават гръцките електронни сайтове, цитирани от БТА. От ЕК заплашиха преди месец, че Гърция няма да получи спасителните траншове, ако няма правителство, което да подкрепя реформите.

В шест проучвания Нова демокрация е посочена на първо място, като в анкетите запитаните са заявили намерения да гласуват за нея и разликата е от 1.1 до 5.7 пункта спрямо втората СИРИЗА.

На трето място е социалистическата ПАСОК. Близо до трипроцентовия праг за влизане в парламента са формациите Драси /действие/, коалирала се с "Димиургия ксана" /съзидание отново/. Висок продължава да е процентът на гърците, които все още не са решили за кого ще гласуват. . Допитванията в Гърция се правят в обстановка на ожесточена предизборна надпревара и поляризация преди повторния вот на 17 юни.

Лидерът на радикалната левица СИРИЗА Алексис Ципрас заяви, че ако дойде на власт, първото, което ще направи, е да анулира програмата за икономии и да се опита да вдигне пенсиите. В телевизионно интервю председателят на ПАСОК Евангелос Венизелос изказа мнение, че едностранното денонсиране на спасителния меморандум е катастрофално за Гърция. Венизелос днес ще има срещи с представители на синдикатите и предприемаческите среди.

На предизборен митинг пък ръководителката на Комунистическата партия Алека Папарига обвини двете партии Нова демокрация и ПАСОК за сегашното състояние на страната и призова избирателите да ги накажат на предстоящите избори. Междувременно четирима представители на формацията Незивисими гърци и двама от Народния православен сбор ЛАОС обявиха, че се връщат обратно в партията-майка Нова демокрация.