Руският алуминиев магнат Олег Дерипаска призова правителството да спре да се меси в бизнеса и вместо това да създаде предсказуема среда, основана на върховенството на закона, за да привлече чуждестранни инвеститори обратно към засегнатата от санкции икономика на Русия.

По време на икономически форум в Красноярск той заяви, че не очаква деескалация на конфликта в Украйна преди средата на 2025 г. и допълни, че западните инвеститори няма да се върнат поне още десетилетие, предаде Reuters.

Агенцията отбелязва, че най-богатите бизнесмени в Русия - или т. нар. олигарси - по презумпция избягват публични изяви, особено след началото на инвазията в Украйна. Това прави изказванията на Дерипаска към правителството крайно необичайни.

Той посочи, че Русия все още може да привлече инвеститори от "приятелски" държави, но изрази скептицизъм за бизнес средата в страната, тъй като Кремъл все повече се фокусира върху военните действия.

"Обезпокоен съм, че държавата и бизнесът все повече се изправят едни срещу други", каза олигархът и попита защо властта се нуждае от "двама прокурори и четирима инспектори за всеки предприемач", пише Reuters.


България е последна в ЕС по подкрепа за Украйна и санкции срещу Русия Eвропейците продължават да бъдат солидарни с Украйна

55-годишният основател на алуминиевия гигант Rusal, който също попадна под западните санкции заради предполагаемите си връзки с Кремъл, вече няколко пъти се оплаква от негативния ефект върху руската икономика на войната в Украйна, в чийто смисъл се съмнява.

Освен че изгони западните компании и инвеститори, инвазията наруши веригите на доставки, вкара в армията хиляди мъже в трудоспособна възраст и спря достъпа на руските фирми до западните технологии, отбелязва Reuters.

"Върховенството на закона и предсказуемостта са много важни. Ако променяме правилата на играта всяка година или на всяко тримесечие, никой няма да бъде сигурен: нито руските предприемачи, нито чуждестранните", цитира думите на Дерипаска агенция Интерфакс.

"Няма да е необходимо да правим избор. Следващата година парите ще свършат и ще се нуждаем от чуждите инвеститори. А те ще искат да видят как се справят руските предприемачи, при какви условия работят."

Руската икономика е в дългосрочен упадък, но има на какво още да разчита Путин усвоява наследството на страната, но все още разполага със значителни ресурси под формата на суровини, бизнес и население

Предварителни данни сочат, че руската икономиката, за която преди войната се предвиждаше ръст от 3%, се е свила с 2,1% миналата година. Тази седмица рейтинговата агенция Moody's прогнозира, че националното производство ще се свие с 3% през 2023 г., допълва Reuters.