Слабият ръст на еврозоната и съкращаването на стимулите в САЩ са част от причините за слабото представяне на развиващите се икономики в Европа. Истинският проблем пред страните в региона обаче е политически.

„Необходима е психиатрична клиника за политиците популисти“, шегува се Андреас Трейчил, изпълнителен директор на Erste Bank по време на форум, обсъждащ проблемите на региона във Виена. „Подобна клиника трябва да е голяма и да разполага поне с 6 000 места“, допълва той.

Близо 60% от участниците във форума смятат, че правителствата в страните от региона са най-големият риск за икономиките им.

Икономическият ръст в страни като Турция и Русия и останалите страни от ЦИЕ се забави до около 1% през първото тримесечие на 2012 година, след като износът към еврозоната срещна трудности.

Повишението се ускори до 2% през третото тримесечие на миналата година, но все още е значително под този в останалите развиващи се страни по света и особено в Азия.

Популистки мерки от страна на правителствата до голяма степен са причина за забавянето. Например в Унгария ръководителят на централната банка бе заменен с протеже на правителството. Той предприе политика насочена към краткосрочни цели свързани с понижението на краткосрочните лихви, вместо политиката да е насочена към дългосрочната цел на намаляване на чуждестранния дълг на страната.

Друг сериозен проблем пред бившите комунистически страни е „изтичането на мозъци“ и корупцията. И докато страни като Великобритания се оплакват от имигранти от България и Румъния, истината е, че към страната се насочват млади и образовани хора.

„Регионът ще има дори по-сериозни демографски проблеми от тези в момента“, според Трейчил.

Емиграцията и ниската раждаемост водят до сериозно застаряване на населението на страните от развиваща се Европа.

До 2060 година населението на България се очаква да се понижи с 28%, на Латвия с 26%, на Литва с 24%, на Румъния с 21%, а на Полша с 18%, според данни на Евростат.