Въпреки изострянето на конфликта около строителството на АЕЦ "Белене", Русия и България решиха да продължат преговорите и да създадат работна група, която да изучи възможностите за финансирането му, пише "Комерсант".

"Атомстройекспорт" засега не е отзовал иска срещу България за 58 милиона евро. Според експертите, нито една от страните не е готова да се откаже окончателно от проекта за ядрена централа. НЕК и "Атомстройекспорт" са създали финансова работна група по проекта "Белене".

Групата беше създадена след многостранни преговор с участието на министерствата на икономиката, енергетиката и туризма на България, Българският енергиен холдинг и зам-директора на "Росатом" Кирил Комаров. Руската страна предаде на София и "пътна карта" на първите мероприятия по проекта.

В същото време "Атомстройекспорт" е завел срещу България иск за 58 милиона евро за работа по строителството на "Белене", а НЕК заплашва с насрещен иск за 61 милиона, които руската страна не е изплатила при изкупуването на старо оборудване, доставено на България при първия опит за строеж на централата.

От руска страна уточниха, че преговорите, след които беше взето решение за създаването на работната група, са били посветени на въпросите на финансирането на проекта, по които България предявява основните си претенции. НЕК е сключила договор с британската банка HSBC, която трябва да представи финансова оценка за проекта. Засега обаче няма представители на HSBC в работната група. Няма ясни срокове докога София трябва да избере схема за финансиране.

Преговорите могат да се водят до 1 октомври, когато изтича срока на поредното допълнение към договора между двете страни. Преговорите за "Белене" обаче ще продължават, смята ръководителят на Nuclear.Ru Иля Платонов, защото никой не казва окончателно "не".

Обективните причини за забавяне на проекта - икономическата криза, аварията във Фукушима, наложиха допълнителен анализ на проекта. Но за "Росатом" АЕЦ "Белене" е и въпрос на престиж, смята експертът. При отказ от строителството компанията може да получи от България неустойка по съдебен ред - според източници на "Комерсант" от корпорацията, тя може да достигне и 1 милиард евро.

Важно е обаче и присъствието на "Росатом" на пазара на региона. България обаче има алтернативи, добавя Платонов. Ако Русия се откаже, партньор на София в атомната сфера може да стане някой от конкурентите на "Росатом" - например Westinghouse.

Източник: БГНЕС