Русия не вижда проблем в евентуално присъединяване на Финландия и Швеция към НАТО, увери вчера руският президент Владимир Путин, цитиран от Франс прес.

С Швеция и Финландия нямаме проблеми, каквито имаме с Украйна. Нямаме териториални спорове /.../, няма нищо, което да ни безпокои.

Ако Финландия и Швеция искат, да се присъединят. Това е тяхна работа, да членуват, където искат, заяви Путин на пресконференция в столицата на Туркменистан Ашхабад, където е на посещение.

"Ако там бъдат разположени военни контингенти и инфраструктура обаче, ще бъдем принудени да отговорим симетрично и да създадем същите заплахи за териториите, от които идват заплахи за нас", предупреди руският президент, цитиран от БТА.

Досега Русия критикуваше намерението на двете скандинавски страни да станат част от НАТО, виждайки в това "дестабилизиращ фактор" за международната политика и сигурност.

Путин осъди "имперските амбиции" на НАТО, която, според него, се опитва да затвърди хегемонията си чрез украинския конфликт.

"Призивите към Украйна да продължава боевете и да отказва да преговаря само потвърждават предположението ни, че Украйна и благото на украинския народ не са цел за Запада и за НАТО, а са средство за тях за защитаване на собствените интереси", заяви президентът.

Какво означава за Европа евентуално приемане в НАТО на Финландия и Швеция?Финландия и Швеция, две неутрални скандинавски държави, са толкова притеснени от руската инвазия в Украйна, че и двете сериозно обмислят присъединяване към НАТО, което може да се случи още това лято

Водещите страни в НАТО искат да затвърдят хегемонията и имперските си амбиции. Северноатлантическият алианс, и преди всичко САЩ, отдавна имат необходимост от външен враг, около който биха могли да обединят съюзниците си, каза Путин. Иран не беше подходящ за тази цел. Дадохме им този шанс - да съберат всички край себе си, отбеляза иронично Путин.

Руският държавен глава иронизира и ръководителите от Г-7, които тези дни се пошегуваха с демонстрирания от него мъжкарски имидж. При откриването на срещата на Г-7 в Германия в неделя британският премиер Борис Джонсън попита дали да останат със саката си или да ги свалят, за да покажат "плочки".

Трябва да покажем, че сме по-силни от Путин, заяви той, а канадският премиер Джъстин Трюдо отбеляза: "Ще получим право на демонстративна езда голи до кръста", имайки предвид прословутата фотосесия на Путин от 2009 г.

Не знам дали те искаха да се съблекат до кръста или по-надолу, но при всички положения гледката би била отблъскваща, каза Путин с насмешка.