Икономическите връзки и възможностите за тяхното засилване бяха сред основните теми на днешната среща между външните министри на двете страни – Ивайло Калфин и Свен Алкалай. Двамата разговаряха в рамките на започналото по-рано днес официално посещение на българския вицепремиер и външен министър в Сараево.

На пресконференция след разговорите министър Калфин съобщи, че България и Босна и Херцеговина ще работят за подписване на споразумения за избягване на двойното данъчно облагане, за защита на инвестициите и за сътрудничество в областта на речния транспорт.

"Обсъдихме организирането на голям бизнес форум в Босна и Херцеговина, за да могат българските фирми да се запознаят на място с възможностите за инвестиции", каза Ивайло Калфин. Той отбеляза, че предстои България да увеличи състава на посолството си в Сараево с търговски представител и аташе по военните въпроси.

Българският външен министър поздрави Босна и Херцеговина за подписването на Споразумение за стабилизиране и асоцииране с Европейския съюз, както и за получения статут на държава със “Засилен диалог” с НАТО. По думите на Ивайло Калфин, тези факти доказват, че реформите в страната вървят успешно. Това са важни стъпки, които отварят много нови възможности; надявам се реформите да продължат все така интензивно, добави българският външен министър.

Той подчерта, че България ще продължи да оказва съдействие на Босна и Херцеговина по пътя й към европейска и евроатлантическа интеграция. "Сигурен съм, че с общи усилия ще успеем да направим този процес максимално бърз", добави Ивайло Калфин.

Двамата министри са обсъдили също визовия режим между България и Босна и Херцеговина. В тази връзка Ивайло Калфин припомни, че в рамките на Европейския съюз България усилено работи за либерализация на визовия режим и за премахване на визите.

Друга важна тема, обсъдена на срещата, е било регионалното сътрудничество. Според Ивайло Калфин фактът, че в Сараево е седалището на Съвета за регионално сътрудничество, наследил Пакта за стабилност, показва надеждата, която се възлага на активната роля на Босна и Херцеговина за регионалното сътрудничество.

Снимка: Министерство на външните работи