Русия е готова да продаде дялове до 49% в атомните си проекти, предназначени за граждански цели, заяви Сергей Кириенко, президент на руската агенция за атомна енергия „Росатом“.

Русия възстанови ядрените си активи и възможности след разпадането на СССР през 1991 г. и желае да реализира нови проекти, включително изграждането на по два нови атомни реактора годишно след 2012 г.

Целта е през 2030 г. делът на ядрената енергетика да достигне 30% от общия енергиен ресурс. „Предпочитаме да печелим милиарди долари заедно, отколкото стотици милиони сами“, заяви Кириенко на заседание на ръководни кадри в атомната индустрия и правителствени чиновници от целия свят на откриването на конференцията по ядрените въпроси „Атомком“ в Москва.

Бившият Съветски съюз развиваше екстензивна ядрена програма и изгради АЕЦ в страните от бившия социалистически лагер. Но когато през 1986 г. стана аварията в Чернобил, повечето от проектите бяха замразени.

Настоящият руски премиер и бивш президент на страната Владимир Путин иска да възстанови руското ядрено реноме и създаде нова компания, „Атоменергопром“, която пое гражданския сектор на руската ядрена индустрия.

„Росатом“ контролира и руския военен сектор, и „Атоменергопром“, който завърши пълния ядрен цикъл, от добива до производството на електроенергия. „Мажоритарният дял би трябвало да остане руски, но чуждите компании ще могат да закупят до 49%. Предишната трактовка на нещата бе, че ядрената индустрия принадлежи само на Русия. Искаме да променим това“, каза Кириенко по повод на проектите, развивани от „Атоменергопром“, който има оборот от около 8 млрд. долара годишно. Поделението му „Атомстройекспорт“ изгражда в момента атомен реактор в Иран.

Източник:БГНЕС