Румънският петролен магнат Дину Патричиу, който неотдавна продаде контролния пакет акции на втората по големина румънска петролна компания "Ромпетрол" на казахстанската държавна компания КазМунайГаз, заяви днес, че дружеството сега трябва "агресивно" да продължи с други придобивки на Балканите, предаде Асошиейтед прес.

Базираната в Амстердам компания "Ромпетрол" проявява интерес към сръбската държавна петролна компания "НИС", каза Патричиу, който остана председател и главен изпълнителен директор на "Ромпетрол груп". Миналата година сръбското правителство отложи приватизацията на компанията за периода след изборите.

В интервю за Асошиейтед прес Дину Патричиу посочва, че целта (на "Ромпетрол") е да стане средиземноморска компания с дистрибуция и рафиниране от Грузия до Испания. Ние присъстваме в 12 държави и ще продължим агресивно нашата политика по придобиване и консолидация на Балканите. "НИС" ще бъде първата цел за нас, каза Патричиу и допълни, че ще има и други сделки в Европа, но не посочи конкретни компании.

Международният валутен фонд постави продажбата на "НИС" като условие за своята подкрепа за сръбския преход към пазарна икономика и предупреди, че може да замрази два кредита, ако двете рафинерии не бъдат продадени до октомври, припомня АП.

"Ромпетрол" продаде 75 процента от акциите си на КазМунайГаз на 24 август, като сумата на сделката не бе оповестена. Тя обаче удвоява капацитета на казахстанската

компания за рафиниране и й дава присъствие в Европа. Преди продажбата "Ромпетрол" бе оценявана на 2,65 милиарда евро, което дава основания да се смята, че цената на сделката е била около 1,99 милиарда евро. Патричиу отказа да потвърди тази сума, посочва АП. Сделката все още трябва да бъде одобрена от регулаторите на ЕС.

"Ромпетрол" е голям енергиен доставчик на Балканите с 8000 служители и 630 бензиностанции в седем държави, включително Румъния, Грузия, България, Испания, Молдова и Франция.

Патричиу каза, че е продал контролния пакет акции на компанията, за да разшири ролята й като водещ играч в района на Черно и Средиземно море, и за да развие алтернативни енергийни доставчици.

За Европа е опасно да стане прекалено зависима от руските резерви и системи за пренос, каза 57-годишният Патричиу.

Казахстан има огромни петролни резерви и е вторият по големина производител на петрол сред бившите съветски републики, нареждайки се след Русия. Казахстанската петролна индустрия привлече чуждестранни инвестиции, включително от компании като

американската "Шеврон", благодарение на либералните закони, които позволяват 100-процентова чуждестранна собственост на базирани в Казахстан компании.

Дину Патричиу заяви, че преди три години зависимостта на Румъния от руските източници е била почти тотална. Деветдесет процента от суровия петрол идваше от Русия. Днес този дял е намален до 70 на сто. Да създадем алтернативен доставчик бе условието за продажбата на "Ромпетрол", посочи румънският бизнесмен.

Патричиу обяви, че има намерение да листва акциите на "Ромпетрол" на борсата, най-вероятно в Лондон. Вчера румънският борсов регулатор обяви, че няма установени нередности след предприетото разследване. Регулаторът провери случая с поскъпването на акциите на Ромпетрол рафинаре (Rompetrol Rafinare SA) с над 14 процента по-малко от час преди фондовата борса да обяви новия мажоритарен собственик на компанията-майка на рафинерията.

В Румъния клюките се разпространяват по-бързо от новините, коментира Дину Патричиу.