Според руския президент Дмитрий Медведев руската операция в Грузия е изпълнила целта си и затова той е издал заповед за спиране на операцията по налагане на мир в Южна Осетия, предаде „Вести“. Медведев обясни, че решението е било взето след среща с министъра на отбраната Анатолий Сердюков и началника на Генералния щаб на руската армия Николай Макаров.

"Въз основа на вашия доклад, взех решение за прекратяване на операцията по принуждаване на грузинските власти към мир. Целта е изпълнена, сигурността на нашите миротворчески сили и гражданското население е възстановена. Агресорът е наказан, понесъл значителни загуби, а въоръжените му сили са дезорганизирани", обясни руският президент Дмитрий Медведев, цитиран от БНР.

Междувременно, лидерите на Балтийските държави, както и тези на Полша и Украйна, ще пристигнат днес в грузинската столица в знак на солидарност с Михаил Саакашвили, предаде Дойче веле.

Президентът на Франция Никола Саркози вече започна своето посещение в Москва в опит да бъде намерен изход от руско-грузинския военен конфликт, предадоха ИТАР-ТАСС и Франс прес. Саркози, чиято страна е настоящ ротационен председател на Европейския съюз, ще разговаря с руския си колега Дмитрий Медведев. Привечер френският държавен глава ще пристигне в Тбилиси за среща с грузинския президент Михаил Саакашвили, посочва БНТ.

Саркози е обсъдил също с премиера на Италия Силвио Берлускони и канцлера на Германия Ангела Меркел начините за постигане на бързо споразумение за прекратяване на конфликта около Южна Осетия. Руският посланик в ООН отхвърли предложената от Запада резолюция на Съвета за сигурност, която призовава за незабавно примирие между Русия и Грузия и за взаимно изтегляне на техните военни части от зоната на конфликта, предаде АФП.

Днес вестник “Ню Йорк Таймс” коментира, че въпреки предвидената за днес извънредна среща на НАТО и острата критика на американския президент Джордж Буш срещу действията на Русия, САЩ и европейските им съюзници изглежда имат много малко възможности да отговорят на натиска, като изглежда, че са неспособни да реагират на новата геополитическа игра, заплашваща 20 години на демократични промени в бившите републики от Съветския съюз.

Снимка: БГНЕС/ЕРА