Руската металутгична и въгледобивна компания Мечел върви към фалит, а това ще окаже сериозно влияние на един много богат олигарх.

Министърът на икономиката на Русия Алексей Улюкаев обяви, че фалитът на затъналата в дългове Мечел вече е “неизбежен”. Мечел е водещата въгледобивна компания в Русия.

Улюакаев сподели пред журналисти, че опитите за преструктурирането на задълженията на Мечел в размер на 6 млрд. долара са се провалили. За Мечел също така не може да си намери купувач. “За съжаление, случващото се напоследък показва, че няма никакви други опции, освен фалит,” заяви Улюкаев.

Цената на акциите на Мечел се срина след края на суперцикъла при суровините през 2010 г. Търгуваните в САЩ депозитарни разписки на акциите на компанията са поевтинели с 94% в последните пет години.

Миналия октомври от Нюйорската фондова борса предупредиха компанията, че ще бъде делистната, ако акциите й се търгуват на цена от под 1 долара в продължение на 30-дневен период. Цената на акциите в момента е 1.54 долара, като те се търгуват в големи обеми и на 2 март бяха премахнати от списъка с книжата за потенциално делистване.

Вижте още: Рекорден брой милиардери в света

Както повечето руски ценни книжа обаче, и акциите на Мечел се използват като хазартен чип от страна на хеджфондовете и дейтрейдърите. Някои краткосрочни трейдъри направиха сериозни пари от акциите на Мечел. Книжата са поскъпнали с над 125% от началото на годината и продължават да се търгуват на 200-дневната им средна стойност.

Руската държавна банка ВТБ ще понесе най-големи загуби, ако Мечел фалира.

Мечел е създадена пред 12 години, когато бумът при суровините вече вървеше с пълна сила. Игор Владимирович Зюзин, който е в класацията на милиардерите на Forbes, е олигархът, който стои зад компанията. Той притежава над 50% от акциите й.

Зюзин развива миннодобивна дейност в цяла Русия и макар че въглищата са най-големият му източник на богатство, той също така се занимава с продажбата на желязна руда и притежава електроцентрали, работещи на въглища. За Мечел работят близо 80 000 служители, което я прави важен актив за спасяване от страна на правителството, въпреки че Зюзин не е сред любимите бизнесмени на Владимир Путин.

Вижте още: Какви имения си построиха приятелите на Владимир Путин?

Руската икономика преминава през тежък период. В резултат на западните санкции и ниската цена на петрола, икономисти прогнозират свиване на БВП на страната през тази година.

Мечел обаче все още може да си намери купувач. Проблемът е политическият риск. Заради санкциите западните компании едва ли ще бъдат привлечени, тъй като в Русия все по-трудно се прави бизнес.

В САЩ Мечел наскоро продаде Mechel Bluestone Inc. за 5 млн. долара на малка семейна компания от Западна Вирджиния.