Руските милиардери - от алуминиевия магнат Олег Дерипаска до собственика на футболен клуб Челси Роман Абрамович - са загубили повече от 230 млрд. долара за пет месеца по време на най-голямата финансова криза в Русия от 1998 г. насам, пише Bloomberg.

Общото богатство на 25-те най-заможни руснаци, според списание Форбс, е намаляло с 62% в периода между 19 май и 6 октомври, вследствие на спада в стойността на акциите на търгуваните компании и на оценките на анализаторите на активите, които те притежават. Загубата е четири пъти по-голяма от богатството на най-заможния човек в света Уорън Бъфет.

Московският основен индекс Micex е загубил 61% от стойността си от последното си върхово ниво, достигнато през май. Световната кредитна криза, войната в Грузия и падащите цени на суровините са принудили инвеститорите да изтеглят 74 млрд. долара от Русия от началото на август, според BNP Paribas SA. И докато последното финансово сътресение в Русия през 1998 г. и обезценяването на рублата погуби спестяванията на голяма част от населението, настоящите загуби изтриват част от богатството на заможните граждани.

Членът на борда на директорите на United Co. Rusal Олег Дерипаска, който е най-богатият руснак в списъка на Форбс, е загубил повече от 16 млрд. долара, а в последната седмица е прехвърлил дяловете си в Hochtief AG и Magna International Inc. Собственикът на футболния клуб Челси и акционер в Evraz Group SA Роман Абрамович е загубил 20 млрд. долара, свързани със собствеността на активи, в които не се включват недвижимо имущество и пари в брой.

Най-големият губещ е Владимир Лисин, чийто 85-процентен дял в Novolipetsk Steel се е обезценил с 22 млрд. долара за периода.

Акциите на конкурентната на Novolipetsk Evraz са загубили 83% от стойността си, стопявайки богатството на основателя на компанията Александър Амбрамов от 13.4 млрд. долара на 2.2 млрд. долара. Пазарната стойност на най-големият производител на стомана в Русия Severstal също е намаляла. Така богатството на главния изпълнителен директор и мажоритарен собственик Алексей Мордашов се е смалило до 5.3 млрд. долара.

Всички трябва да бъдем извадени от списъка на Форбс, заявява Александър Лебедев, който през май се нарежда на 39-то място с 3.1 млрд. долара. Лебедев, който притежава 30% от държавната Aeroflot, заяви в интервю на 23 септември, че 40% от спада на фондовия пазар през август се дължи на глупавата реторика на Кремъл по отношение на конфликта в Грузия.

Стойността на 20-процентния дял на главния изпълнителен директор на Lukoil Вагит Алекперов в компанията е намаляла от 19.5 млрд. долара на 7.2 млрд. долара. Богатството на заместника на Алекперов Леонид Федун се е стопило от 8.4 млрд. долара на 3 млрд. долара. И двамата заявиха, че ще продължат да купуват акции на компанията.

Дмитри Риболовлев който контролира Uralkali и притежава 20% от Silvinit, единствените производители на поташ в страната, е загубил около 12.8 млрд. долара, като богатството му в момента се изчислява на 4.1 млрд. долара в момента.

Партньорите в Alfa Group Михаил Фридман, Герман Кан и Алексей Кузмичов, които са заемали седмо, 10-о и 17-о място, респективно, общо са загубили най-малко 12.1 млрд. долара.

Alfa притежава акции в петролната компания TNK-BP, мобилния оператор VimpelCom и турската Turkcell Iletisim Hizmetleri AS, веригата супермаркети X5 Retail Group и телевизионната компания CTC Media Inc.

Поне един от руските богаташи е успял да се измъкне навреме. Михаил Прохоров продаде 25-процентния си дял в GMK Norilsk Nickel на Дерипаска за неизвестна сума през април, точно преди цената на никела да започне да пада. Стойността на пакета е паднала от 13 млрд. долара на 24 април до 3.38 млрд. долара на 6 октомври.

Безпрецедентната загуба на богатства може да доведе до нова вълна на преразпределение на активи, според Павел Теплюхин, президент на Troika Dialog Asset Management.