Много руски граждани решиха да се възползват от спада на финансовия пазар на страната, за да купят евтино активи. През изтеклата седмица между 15-19 септември борсата ММВБ отчете повече от трикратен ръст на откриването на сметки при инвестиционен посредник, или 7 хил. нови клиенти, пише в. "Коммерсантъ". При това става дума само за изчисляване на броя физически лица, а не броя на откритите сметки, който няма ограничения, обясни директорът на ММВБ Алексей Рибников.

Преди кризата борсата никога не е фиксирала откриването на повече от 1.5-2 хил. сметки на седмица, докато на 1 август техният брой е бил 479.2 хил, сред които 66.9 хил.- активни.

Причина за рекордния ръст стана сривът на пазара с над 55%, който позволи изгодното купуване на акции. Еуфорията на тези, които повярваха на официалните заявления за недооценеността на руския фондов пазар, обаче може да се окаже напразна- ситуацията остава напрегната и ръстът на индексите не е гарантиран.

Средната сума, прехвърлена по клиентски сметки, по изчисления на участници на пазара е 700 млн. рубли, с които може да се купят 0.2%, или 12 млрд., от акциите на ВТБ и 0.05%, или 440 хил., на Лукойл. Тя съответства на 2.7% от средния обем на търговията на ММВБ през последните дни.

Според анализаторите търсенето на акции на руските компании от страна на частни инвеститори, мамкар и да влива свежи пари на пазара, едва ли може да окаже съществена подкрепа, още повече че по-малко от 1% от руското население е "въвлечено" в борсата. Експертите смятат, че склонността към емоционални решения на неподготвените пазарни участници също "не е гаранция за ръст на индексите".

Много от частните инвеститори не са наясно и със състоянието на брокерските и финансови компании през последните две седмици, а някои от рях се оказаха изправени пред потенциален банкрут. Клиентите, които отиват в тези компании, автоматично поемат част от рисковете им.