Сърбия е на прага на пълния финансов и икономически банкрут. Това каза известният финансов експерт от Институтът за икономически изследвания във Виена Владимир Глигоров.

"Сърбия e застрашена от банкрут, защото не може да обслужва външните и вътрешните си финансови задължения", каза Глигоров в интервю за радио "Свободна Европа".

Според него, банкрутът не е задължително да има лош изход. А какъв ще бъде той зависи от мерките, които ще предприеме сегашното правителство в Белград.

"Бивша Югославия през 80-те години на два пъти мина през банкрута. И в двата случая тя не успя да се измъкне и в крайна сметка държавата се разпадна. Банкрутът невинаги завършва трагично. Светът е създал механизми за изход от подобни ситуации - МВФ, ЕС, фискални и други механизми за консолидация. Естествено, дали това правителство ще успее да направи нещо, ще видим в бъдеще", заяви Глигоров.

По отношение на външния дълг той смята, че Сърбия в момента се намира в предкризисна или кризисна ситуация, в случай, че тя поиска стенд бай споразумение с МВФ.

Според него това е първата крачка, която може да се смята за начало на процеса на банкрут, цитира го БГНЕС.