Резултатите от изборите опровергаха прогнозите на социолози и политолози за убедителна победа на Борис Тадич. Томислав Николич – лидер на опозиционната Сръбска прогресивна партия - оставаше в последните години един от най – популярните политици в Сърбия, но и с две загуби от Тадич на финала на предишните президентски избори през 2004 и 2008 г. Николич трябваше да загуби и този път - предричаха му поражение с 16%, съобщава БГНЕС.

Републиканската избирателна комисия (РИК) на Сърбия обяви, че по предварителните резултати Томислав Николич води на втория тур на президентските избори, предаде радио Б92. Според данните на РИК Борис Тадич печели 46.77%, а Николич 50.25%. Радиото посочва, че досегашният президент Борис Тадич призна изборната загуба и призова Николич да продължи с европейския път.

Вторият тур въвлече Европейската комисия и Европейския съвет в конфузна ситуация. Въпреки, че вотът в Сърбия не бе завършил, председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу погрешка поздравиха лидера на опозиционната Сръбска прогресивна партия, Томислав Николич, с победата.

Това стана доста преди края на втория тур на президентската надпревара между него и бившия президент Борис Тадич, съобщават сръбските медии.По – късно европейските лидери се опитаха да замажат гафа с предварителните поздрави и оттеглиха явно ненавременния документ."Бихме искали да поздравим господин Николич с избирането му за президент на Сърбия. Ние също бихме искали да поздравим сръбския народ с изборите на 6 и 20 май, които преминаха в спокойна атмосфера", се казва в текста.Ромпой и Барозу пожелаха на " новия президент" успех в решаването на задачите, които стоят пред Сърбия и изразиха надежда, че той също е привърженик на процеса за евроинтеграцията на страната.

Останаха обаче въпроси, като например, знаели ли са вече в неделя през деня в Брюксел изхода от сръбските избори и толкова ли случайно беше направен този "гаф" с поздравленията за Николич?

И ако в ЕС са се подготвяли за всеки един от изходите от изборите, то беше жалко да се вгледа човек в посивелите лица на сръбските политолози в нощта след изборите. Местейки се от едно студио в друго те трябваше да търсят някакви думи, за да оправдаят краха на собствените си прогнози.

Сега средната заплата в Сърбия е по – малко от 400 евро, осезателно растат цените и сръбският динар губи от стойността си в последните месеци по отношение на еврото. Безработицата нарасна до 22% - два пъти повече от ЕС, а БВП на Сърбия спадна с 1.3% за първите четири месеца на годината.

По мнението на част от експертите бъдещият президент ще търси финансова помощ и от Русия.

Сърбия няма да се отклони от пътя към евроинтеграцията, заяви в Белград победителят в президентските изборите в Сърбия, лидерът на Сръбската прогресивна партия Томислав Николич. "Това, което обещах, това имам намерение и да изпълнявам – Сърбия няма да излезе от европейския път. Сърбия иска да защити народа си в Косово и Метохия. Тези избори не бяха референдум по въпроса кой ще поведе Сърбия по пътя към ЕС, а кой няма да го направи".

По неговите дума на изборите е бил поставен за решаване въпроса за доверието по решаването на вътрешните проблеми, "които бяха създадени от Демократическата партия и Борис Тадич". В списъка с приоритетните задачи Николич включи борбата с икономическите проблеми, престъпността и корупцията. Николич съобщи също и за намерението си да подаде оставка от ръководния си пост в партията, за да стане "президент на всички сърби".В централата на Сръбската прогресивна партия вече празнуват победата.