Сръбският премиер Мирко Цветкович приветства решението на Общото събрания на ООН да поиска от Международния съд становище дали отделянето на Косово от Сърбия противоречи на международното право.

От Прищина обаче в същото време косовският президент Фатмир Сейдиу изрази съжаление, заявявайки, че решението „няма да помогне в усилията за дългосрочна стабилност в Косово и региона”.

„С гласуването на резолюцията повечето от страните показаха, че това е случай, заслужаващ обсъждане от Международния съд”, каза сръбският премиер.

Гласуването в 192-членното Общо събрание по сръбската резолюция с искане за отнасяне на въпроса до съда бе одобрено със 77 „за”, 74 “въздържали се” и шест „против”.

„Ние сме много радостни, че старанията ни не бяха напразни и от страна на международната общност те са приети като логични и легитимни”, се каза в разпространено в Белград изявление на Цветкович.

Всички медии в Белград оценяват като голяма дипломатическа победа снощното решение от Ню Йорк. По този начин, според повечето коментари, Белград е успял да прехвърли "косовския въпрос" от политиката в сферата на международното право. Не липсват и заглавия от рода на: "Сърбия разби Америка в ООН" и "Голям успех за Сърбия в ООН".

Това е победа не само за Сърбия, но и за международното правосъдие и стандарти, каза, видимо доволен от гласуването в Общото събрание на ООН, външният министър Вук Йеремич. Всички политици и коментатори в Белград са категорични, че това е голяма държавна и дипломатическа победа за западната ни съседка.

Но президентът на Косово Сейдиу каза на пресконференция в Прищина, че „ние и нашите международни партньори продължаваме да твърдим, че въпросът за независимостта на Косово е решен и необратим”. Сейдиу подчерта, че Прищина „възнамерява да участва активно в представянето на случая” пред съда в Хага и „очаква да бъде честен и безпристрастен”.

„Ние вярваме, че обсъждането на въпроса в Международния съд няма да попречи на другите държави да продължат да оценяват напредъка на Косово и да вземат решение за признаването му”, заяви още Сейдиу.

Същевременно премиерът на Сърбия предупреди, че страните, възнамеряващи да признаят Косово, ще трябва да имат предвид бъдещото ангажиране на Международния съд с проблема.

Дело от подобен характер може да продължи 2-3 години, а Белград се надява, след позитивно решение от Международния съд, да започне нова фаза в преговорите с местните албански лидери за статута на Косово.

Източник: БНР, Снимка: БГНЕС/ЕРА