Руският президент Владимир Путин заяви днес, че Русия преустановява участието си в договора New START за контрол на ядрените оръжия и обеща да

продължи военната кампания в Украйна, докато дипломатическата пропаст между Москва и Запада се разширява, пише The Wall Street Journal.

Путин направи изявлението си относно договора New START по време на обширната си годишна реч пред двете камари на парламента в Москва.

В нея той отново обвини Запада за провокирането на това, което той нарича „специална военна операция“ в Украйна, повтаряйки честите си твърдения, че САЩ и техните европейски съюзници са инициирали конфликта.

„Те бяха тези, които отприщиха тази война. Ние използваме сила, за да спрем войната“, каза Путин. Западът, добави той, „използва Украйна като таран срещу Русия“.

Президентът на САЩ Джо Байдън трябва да изнесе реч по-късно в Полша, ден след като заяви, че страната му ще предложи допълнителна подкрепа на Украйна по време на посещението си в Киев.

Байдън обяви нова военна помощ за Украйна при посещението си в КиевНовата военна помощ за Украйна е в размер на 500 милиона долара

Държавният департамент на САЩ заключи в доклад миналия месец, че Русия вече е нарушила договора New START, като е отказала да разреши инспекции на място и е отхвърлила исканията на Вашингтон да обсъди опасенията на САЩ относно спазването му. Това е първият път, в който САЩ обвиняват Русия в нарушаване на подписания от Барак Обама и Дмитрий Медведев договор, който влезе в сила през 2011 г.

Срокът на споразумението беше удължен с пет години през 2021 г., след като Джо Байдън встъпи в длъжност като държавен глава на САЩ. New START дава възможност на американски и руски инспектори да гарантират, че двете страни спазват уговорените условия, отбелязва Reuters.


Въпреки това проверките бяха временно преустановени през март 2020 г. заради пандемията от новия коронавирус.

Миналата година бе предвидено да бъдат проведени преговори между Москва и Вашингтон в Египет, но Русия ги отложи и нито една от двете страни не предложи нова дата.


По-рано този месец Русия каза, че иска договорът да остане в сила, въпреки че определи подхода на САЩ към контрола върху въоръжаването като деструктивен.


Русия и САЩ, които притежават общо около 90% от ядрените бойни глави в света, подчертаха, че на всяка цена трябва да се избегне война между ядрените сили.


Въпреки това руската инвазия в Украйна тласна двете страни най-близо до пряката конфронтация за последните 60 години.


САЩ обвиниха Русия в нарушаване на договора, като посочиха, че тя не допуска извършването на инспекции на своя територия, отбелязва още Reuters.


Камала Харис: Русия е извършила престъпления срещу човечеството в УкрайнаВицепрезидентът на САЩ каза, че хората, извършили военни престъпления, ще бъдат подведени под отговорност

В отговор на изказването на Путин за New START държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза пред репортери в Атина днес, че решението на руския лидер „е едновременно достойно за дълбоко съжаление и много безотговорно“, съобщава WSJ.


Държавният секретар на САЩ заяви също, че руският президент е претърпял "стратегически провал" с инвазията в Украйна. По думите му това се дължи на смелостта на украинския народ, но и на силата и единството на съюзниците и партньорите от целия вят, които се притекоха на помощ на Украйна.


"Никой не искаше тази война, на никого тази война не му харесва". Целият свят иска тя да свърши възможно най-бързо, каза още Блинкен.


Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че съжалява за хода на Путин. „С днешното решение за New START цялата архитектура за контрол на въоръжението беше демонтирана“, каза той. "Призовавам Русия да преразгледа решението си и да спазва съществуващите споразумения."


Украйна няма да бъде Украинският президент призова западните съюзници да ускорят оръжейните доставки за страната му

Съветникът по националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан заклейми "абсурдността" на обвиненията на Путин, че западната заплаха срещу Русия оправдава инвазията му в Украйна.


"Никой не напада Русия. Има известен абсурд в идеята, че Русия е била под някаква форма на военна заплаха от страна на Украйна или на някой друг", каза Съливан пред журналисти във Варшава.


Той коментира, че в предстоящата си реч в полската столица президентът на САЩ Джо Байдън няма да очертае план за слагане на край на войната по дипломатически път. По думите на Съливан Байдън ще се съсредоточи върху по-общите поуки от войната в Украйна и върху това, което той вижда като "повратна точка" в световната борба между демокрациите и автократичните режими.


Устойчив мир или нова желязна завеса?Как би изглеждал мирът след края на войната в Украйна и в какво състояние ще бъде международната система тогава?

Кампанията в Украйна е най-смелата военна операция на Москва, откакто Съветският съюз се опита да окупира Афганистан в края на 70-те и 80-те години на миналия век, отбелязва WSJ. Както и тогава, нахлуващите сили срещнаха яростна съпротива и загубиха около половината от територията, която бяха спечелили в ранните етапи, допълва изданието.


Днешната реч на руския президент се случва на фона на посещението в Москва на китайския първи дипломат Ван И. В последните дни САЩ изразяват загриженост, че Китай може да обмисля доставка на смъртоносни оръжия на Русия и предупреждават Пекин за последствията от подобен ход, припомня WSJ.


Путин междувременно предупреди, че ако САЩ изпробват нови видове ядрени оръжия, Русия ще направи същото.

The Wall Street съобщава още, че китайският лидер Си Цзинпин се готви да посети Москва за среща с руския президент Владимир Путин в идните месеци.

Изданието се позовава на източници, според които Си иска Китай да играе по-активна роля в уреждането на конфликта в Украйна. Затова срещата с Путин ще бъде част от усилията на китайския лидер за свикване на многостранни преговори за мир и ще даде възможност на Пекин още веднъж да призове да не се прибягва да употреба на ядрено оръжие.

WSJ: Китай подпомага войната на Русия в Украйна, показват търговски данниВъпреки международните санкции китайски държавни компании, работещи в сферата на отбраната, доставят стоки с двойна употреба на руски държавни компании

Путин използва голяма част от дългоочакваното обръщение, за да увери руснаците, че страната ще може да издържи на нарастващата международна изолация, обещавайки да даде приоритет на програмите за социално подпомагане, докато конфликтът навлиза във втората си година, пише още WSJ.


Той предложи нов фонд за подпомагане на семействата на загинали бойци и ветерани и инструктира правителството си да стартира програма за предоставяне на жилища под наем за служители на отбранителната промишленост на по-ниски от пазарните цени.


Руската икономика е в дългосрочен упадък, но има на какво още да разчита Путин усвоява наследството на страната, но все още разполага със значителни ресурси под формата на суровини, бизнес и население

Икономиката на Русия е изправена пред значителни предизвикателства от началото на инвазията, като последователните санкции откъсват Русия от голяма част от западната икономика. Последните правителствени данни, публикувани в понеделник, сочат, че миналата година е имало само лека рецесия в страната, като брутният вътрешен продукт се е свил с 2,1%. Путин отдаде по-доброто от очакваното икономическо представяне на намирането на нови пазари извън Запада.


Путин също така каза в речта си към законодателите, че всички, участващи във военната кампания, трябва да получават 14 дни почивка на всеки шест месеца.