САЩ има намерение да задълбочи търговския си спор с Европейския съюз, като предлага нови мита за внос на стоки на стойност 4 млрд. долара.

Митата, обявени късно вчера, покриват 89 продукта, включително месо, сирене, паста, плодове, кафе и уиски, предава CNN.

Те ще бъдат прибавени към списъка с вече засегнатите стоки от ЕС на стойност 21 млрд. долара, който беше обявен през април тази година.

Заплахата идва само дни, след като САЩ и Китай се разбраха да възобновят търговските преговори помежду си.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще задържи засега плановете за налагане на нови мита за внос на стоки от Китай.

Вашингтон спори с ЕС от години на тема държавното субсидиране на двата най-големи производители на самолети в света – Boeing и Airbus.

Конфликтът датира от 2004 г., когато ЕС посочиха, че Boeing е получил субсидии от 19 млрд. долара от федералното и щатските правителства в периода 1989-2006 г. В отговор САЩ извадиха сходно твърдение, че Европа е субсидирала Airbus.

Световната търговска организация, от своя страна, е отсъдила в полза и на двете страни, което само подчертава сложността на казуса.

Митата, предложени от кабинета на Тръмп, са обект на обществено обсъждане в САЩ и арбитраж от страна на Световната търговска организация, която трябва да се произнесе това лято.

Това е последният казус от търговските сблъсъци между САЩ и ЕС. Кабинетът на Тръмп вече наложи мита за внос на стомана и алуминий от Европа.

ЕС, от своя страна, отговори с мита за внос на стоки от САЩ на стойност 3 млрд. долара.

Тръмп заплаши също така да наложи мита в размер на 25% на автомобили, идващи от ЕС, което щеше сериозно да удари бизнеса на големите френски и германски производители.

Търговските взаимоотношения между двете страни възлизат на над 1 трилион долара годишно, но ЕС изнася значително повече стока към САЩ, отколкото обратното.

Търговията между ЕС и Китай в цифриПрез миналата година България е изнесла стоки за Китай на стойност 748 млн. евро

Ескалирането на напрежението между САЩ и основен търговски партньор идва дни след постигането на мир с друг такъв.

Тръмп и неговият китайски колега - в лицето на Си Дзинпин, обявиха през уикенда, че възобновяват преговорите между Вашингтон и Пекин, след месеци на стагнация.

В резултат на това, Тръмп обяви, че може да не наложи митата за внос на китайски стоки за 350 млрд. долара и да премахне забраната американски компании да правят бизнес с Huawei.