„Отивам в България с много положителна и емоционална нагласа. Добре познавам и обичам тази страна, много съм работил там. Поводът за пътуването ни е достатъчно сериозен", каза пред БНТ руският министър на енергетиката Сергей Шматко, който днес пристига на посещение у нас.

Той припомни, че в момента Русия и България реализират три големи енергийни проекта - „Южен поток", нефтопровода „Бургас- Александруполис", и строителството на АЕЦ „Белене".

„Ние не се съмняваме, че реализацията на тези три проекта е извънредно важна за самата България, ще позволят на България да стане много важен енергиен център в Южна Европа, ще й позволят да стане мощен енергиен транзитен възел в Европа. И ми се струва, че това ръководство на България, което се ориентира по дългосрочните национални интереси на тази страна, трябва прекрасно да разбира това", заяви министърът.

По-въпроса за финансирането на АЕЦ Белене Шматко обясни, че разчетите на руската страна не съвпадат с оповестените в България 10 млрд. евро.

„Проектът е много голям, срокът за строителството е дълъг и срокът на възвръщаемост на проекта също е много дълъг. Това е характерно за атомните станции. Затова кредитната лихва по стойността на привлечените ресурси в значителна степен и по най-значителен начин ще определи окончателно стойността на строителството на станцията", допълни той.

Русия е заинтересувана от евентуалната продажба на свободния пазар на част или всичките 51% държавен дял в АЕЦ-а, обяви Шматко.

„Смятаме, че такова решение от една страна ще помогне на българското правителство да приеме необходимото решение за продължаване на строителството, защото ние като инвеститор ще бъдем заинтересовани и да се контролират разходите.

От друга страна смятаме, че дългосрочни инвестиции в генериращи активи в този регион са достатъчно финансово привлекателни", аргументира се той.