Словения се завръща на дълговите пазари в Европа, като предлага емисия с рекордно дълъг матуритет от 60 години, съобщава Bloomberg.

Бившата югославска република, която е част от еврозоната, емитира държавни ценни книжа с падеж през март 2081 г. Очакваната доходност е със 78 базисни пункта над средното ниво за еврозоната, твърдят анонимни източници, цитирани от агенцията.

Облигационната емисия се управлява от BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group и HSBC Holdings.

Тя е част от общото раздвижване на дълговите пазари за публични ценни книжа, което се наблюдава от началото на годината. През януари размерът на емитираните държавни ценни книжа на Стария континент достигна 124 милиарда долара.

Словения беше една от първите страни, които пуснаха облигации на пазара по-рано този месец. Страната предложи емисии 10-годишни и 30-годишни ДЦК.

Страната, която е с население от 2.1 милиона души, не се справя особено успешно с овладяването на втората вълна на пандемията от COVID-19, което поставя под натиск кабинета на премиера Янец Янса.

Словенският БВП регистрира спад от 6.6% през 2020 г., а според прогнозите на правителството през 2021 г. се очаква възстановяване и ръст от 4.3 на сто.

В Централна и Източна Европа облигационните емисии с матуритет от над 50 години са рядкост, отбелязва Bloomberg. През 2005 г. Полша емитира 50-годишни държавни ценни книжа, а Словакия пусна емисия със същия матуритет през 2018 година.

Освен тях единствено Чехия предлага ценни книжа, деноминирани в местна валута, с матуритет от 50 години.