От 1 юли Словения поема шестмесечното председателство на Европейския съюз. Сред представените приоритети са устойчивост, възстановяване и стратегическа автономия на ЕС, предава БГНЕС.

Словения ще се стреми да улесни възстановяването на ЕС и да засили неговата устойчивост, да повдигне дебат върху бъдещето на Европа, да укрепи върховенството на закона и европейските ценности и да увеличи сигурността и стабилността в европейското съседство, пише на сайта на словенското председателство.

Настоящата мащабна спешна здравна ситуация поради пандемията COVID-19 засяга всички държави-членки, които не са в състояние да реагират по подходящ начин самостоятелно, и следователно изисква колективен отговор на ниво ЕС. Ето защо Словения подчертава засилването на устойчивостта на Европейския съюз като един от основните си приоритети.

За да засили ролята на ЕС и да го оборудва с подходящите инструменти за защита на здравето на европейските граждани, словенското председателство ще се съсредоточи върху изграждането на Европейски здравен съюз.

"Искаме да укрепим стратегическата автономия на ЕС и да подобрим капацитета му за осигуряване на наличност на лекарствени продукти и медицински изделия и да улесним тяхното изследване, разработване и производство. Подкрепяме амбициозното предложение за създаване на Орган за готовност и реагиране при извънредни ситуации в здравеопазването (HERA)", се посочва още на сайта на словенското председателство.

За да се смекчат социално-икономическите последици от пандемията COVID-19, един от приоритетите ще бъде ефективното прилагане на инструмента на ЕС от следващото поколение и Механизма за възстановяване и устойчивост, с цел улесняване приемането на националните планове за възстановяване възможно най-скоро.

Желанието на Словения е държавите да се възползват максимално от прилагането на тези два инструмента за ускоряване на зеления и цифров преход, който ще създаде работни места, ще засили устойчивостта на нашите общества и ще осигури здравословна околна среда.

Решенията на ЕС да постигне климатичен неутралитет до 2050 г. и да намали до 2030 г. емисиите на парникови газове с поне 55% в сравнение с нивата от 1990 г. дават насоки за словенското председателство, което ще се стреми към транспонирането на поставените цели в обвързващо европейско законодателство. Конференцията COP26 в Глазгоу ще предостави допълнителна възможност за ЕС да покаже решимостта си и да убеди останалия свят, че трябва да предприемем действия сега.

Словения ще се стреми към цифров суверенитет на Европа и етично използване и развитие на изкуствения интелект, който се възприема като една от ключовите технологии на бъдещето.

Словенското председателство, подкрепяйки работата на върховния представител за общата външна политика и политика на сигурност, ще предприеме всички необходими стъпки за укрепване на трансатлантическите отношения.

"Тясното сътрудничество със САЩ и НАТО, основано на общи принципи, ценности и интереси, е най-добрата гаранция за укрепване на позицията на ЕС в международната общност и за улесняване на преследването на общи интереси от страните членки", посочва страната в списъка с приоритетите си.

По време на словенското председателство ще бъде отделено специално внимание на страните от Западните Балкани, тяхното бъдеще в Европа и надеждното продължаване на процеса на разширяване на ЕС.