Словения избира днес петия си президент след разпада на югославската федерация през 1991 г. В първия кръг ще участват 9 кандидати, пет от които са жени. Ако никой от тях не събере 50% от един глас, ще се проведе балотаж на 12 ноември.

По официални данни право на глас имат 1.7 милиона словенци. На 17-19 октомври бе проведено предварително гласуване за онези, които няма да могат да гласуват днес по различни причини. Това бяха 28 200 души, или 1.65% от електората.

Безспорен лидер е действащият държавен глава Борут Пахор, посочва БГНЕС. Той участва в изборите под девиза „Заедно“, с който спечели изборите и през 2012 г. По думите му, всеобщото сътрудничество трябва да стане „най-важният лост за националното развитие“.

Той изрази убедеността, че основната роля на президента е да обединява хората в силна общност. Борут Пахор обяви, че ще се стреми към укрепване на политическата стабилност, ще подкрепя реформите, модернизацията на системата за национална сигурност, ще се стреми към запазване на добросъседските отношения в региона и ще укрепва репутацията на Словения сред международната общност.

Пахор настоява държавният глава да общува с обикновените граждани. През първия си мандат той участваше в 840 мероприятия в цялата страна, а канцеларията му бе посетена от над 11 000 души. По време на избирателната си кампания той направи 300-километров пеши преход през цялата страна от словенско-унгарската граница до Пиранския залив в Адриатическо море.

По пътя си той непрекъснато общуваше с гражданите. Сънародниците му го наричат „Кралят на Instagram“ заради активността му в интернет. Макар и избиран пряко, словенският президент изпълнява предимно церемониални функции, докато реалната власт принадлежи на премиера, който в момента е Миро Церар.