Милиардите евро помощ, предоставена на въгледобивните региони в страните от Европейския съюз, почти не са довели до промени, свързани с целите за преход към климатично-неутрална икономика.

Заключението е на Европейската сметна палата (ECA), цитирано от Reuters.

Европейските одитори предвещават трудно бъдеще за зеления климатичен преход, докато войната на Русия срещу Украйна също задълбочава проблемите с постепенното спиране на изкопаемите горива.

Европейските одитори са анализирали какъв ефект са имали отпуснатите около 12,5 милиарда евро в периода 2014-2020 г. за седем въгледобивни региона в Германия, Полша, Румъния, Чехия и Испания.

"Помощта на ЕС за въгледобивните региони е допринесла малко за постигането на климатичния преход", заявява Европейската сметна палата в своя одит. „Финансовата подкрепа има ограничено въздействие както върху работните места, така и върху енергийния преход.“

Одиторите отбелязват, че въпросното финансиране е използвано повече за цели, свързани с подобряването на качеството на живот, вариращи от пари за здравеопазването до инвестиции в транспортна инфраструктура. То обаче е имало малък принос за прехода към осигуряването на "зелена" енергия.

Заключенията на Европейската сметна палата са сигнал за тревога за новия Фонд за справедлив преход на ЕС, в който ще бъдат инвестирани над 17 милиарда евро, коментира Reuters. Неговата целта е да подкрепи страните да се откажат от изкопаемите горива чрез защита на уязвимите общности от икономическото въздействие на трансформирането на замърсяващите сектори.

„Руската инвазия в Украйна през 2022 г. и ефектите й върху енергийния пазар може също да допринесат за забавянето на енергийния преход“, се казва още в одита на ECA.


Тази седмица германският канцлер Олаф Шолц категорично отхвърли всякакъв "глобален ренесанс на изкопаемите горива" по време на срещата на върха за климата на ООН COP27 в Египет.

Шолц посочи, че руската инвазия в Украйна и нейното въздействие върху енергийните доставки в Германия е накарало Берлин временно да възобнови работата на въглищните електроцентрали. Той увери, че това е само за "кратък период".