Сривът на американските банки се отрази върху икономиката в цял свят, включително и върху румънската, като доведе до спад на Фондовата борса в Букурещ и на курса на леята, съобщава вестник "Зиуа".

Анализаторите на Ройтерс предупредиха, че развиващите се икономики, каквито са Румъния и България, може да пострадат сериозно от световната финансова криза.

Курсът на леята спадна с 2.82 на сто спрямо предходния ден, достигайки стойност от 3.6494 леи за едно евро. Индексът BET-C на Фондовата борса в Букурещ спадна с 7.4% - най-големият спад, отчетен от 2005 г.

От капитализацията на десетте най-големи компании на борсата в Букурещ за една седмица изчезнаха близо 2.3 милиарда евро, към които се добавят 2.1 милиарда евро, загубени от Erste Bank - мажоритарният акционер на BCR, информира сайтът ziare.com, като се позовава на в. "Зиарул финанчиар".

Акциите на BRD-Group Groupe Societe Generale загубиха 21.6%, а капитализацията й
се понижи със 700 милиона евро. Petrom загуби близо един милиард евро от капитализацията си заради спадането на цената на петрола на международния пазар.

Компаниите Transgaz и Transelectrica, смятани за относително стабилни, също имаха загуби от 180 милиона евро, като отбелязаха спад от 16-17%.

Все пак румънските специалисти дават оптимистични прогнози. Президентът на Фондовата борса в Букурещ Стере Фармаке изключва американския сценарий с фалитите за румънския банков сектор, пише "Зиуа". Сериозните проблеми на банките в Америка са свързани с кризата на ипотечния кредит, която започна миналата година, както и с екзотични финансови продукти, обяснява Фармаке, като уточнява, че в Румъния тези продукти не съществуват и че става въпрос за различни икономики.

Съветникът на управителя на Националната банка на Румъния (BNR) Адриан Василеску също твърди, че апокалиптичните очаквания са пресилени що се отнася до румънския пазар. Той уточнява, че тези големи банки в САЩ, които рухнаха или са на път да рухнат, са инвестиционни банки, докато в Румъния банките са от типа на спестовните каси и предприемачески банки.

Източник: БТА, Снимка: БГНЕС/ЕРА