Мечтата на председателя на управителния съвет на „Газпром“ Алексей Милер да управлява компания струваща 1 трилион долара е все по-далеч от реалността. Вчера „Газпром“ струваше под 200 милиарда долара, пише „Ведомости“.

Във вторник спадът на на руския фондов пазар се задълбочи. Индексът РТС се понижи с 7,51%, като „Газпром“ загуби малко повече: акциите му поевтиняха с 8.47% до 8.1 долара за акция, а капитализацията на монопола се понижи до 191.76 милиарда долара.

На LSE спадът достигна 5.72% до 189.4 млрд. долара, на ММВБ – 7.9% до 4.9 трлн. рубли. Бурният ръст на капитализацията на газовия гигант започна през 2005 г. в очакване на либерализацията на търговията с негова акции (декември 2005 г.)

Още през септември компанията струваше 100 милиарда долара, докато през 1997 г., когато за първи път попадна в класацията FT-500, капитализацията й бе само 7.9 млрд. долара. А през януари 2006 г. „Газпром“ струваше над 200 млрд. долара, което му позволи да се нареди сред десетте най-скъпи компании в света. Но с това нещата не приключиха.

Капитализацията на монополиста надхвърли 300 милиарда долара само три месеца по-късно и той влезе в първата тройка, отстъпвайки само на американските „ExxonMobil“ и „General Electric“.

Руските чиновници решиха, че това не е тавана. „Много бих желал „Газпром“ да стане най-скъпата компания в света“, заяви през 2007 г. на събрание на акционерите на концерна настоящият президент Дмитрий Медведев, който тогава ръководеше Съвета на директорите на компанията.

Година по-късно- през юни 2008 г., това пожелание конкретизира председателят на управителния съвет Алексей Милер. В едно от своите изказвания той обеща, че след 7-10 години капитализацията на „Газпром“ ще достигне 1 трилион долара и ще се превърне в най-голямата световна компания, при това не само в енергетиката. Милер направи дългосрочна прогноза, отбелязва говорителят на Газпром Сергей Куприянов, и компанията се надява, че тя ще се изпълни.

Цените на петрола подхранваха надеждите на Милер, след като през лятото черното злато достигна над 145 долара за барел. Съгласно тогавашната прогноза на Милер, цената се движи „към принципно ново високо ниво“ и още в „обозримо бъдеще“ трябва да се приближи до 250 долара за барел.

Обаче се случи обратното: сега руският петрол сорт „Urals“ струва под 100 долара за барел. В света бушува финансова криза.

„Не трябва да се отделят акциите на „Газпром“, смята главният стратег на „Алфа-банк“ Роналд Смит. "Руши се целият пазар, и потенциалът за спад още не е изчерпан. Пазарът практически е в паника. Сега трябва да се мисли не как да се спечели, а как да не се загуби“, И все пак експертът се надява, че възстановяването на пазара ще започне през следващите 6-12 месеца. Според него справедлива цена на акциите на „Газпром“ е 17 долара.

Анализаторът на ИФД „Капиталь“ Виталий Крюков отбеляза, че рисковете, свързани с ценните книги на „Газпром“, са по-високи от средносрочните. В частност, инвеститорите са притеснени от подготовката, за втори път през тази година, на разширение на инвестиционната програма. Не е от полза за концерна и натискът от страна на Федералната антимононополна служба, която подготви постановление за достъп на независимите производители до тръбопроводите на монополиста.

Накрая, цените на петрола се понижават, заключава експертът. Според него, едва ли си струва да се очаква подем на акциите на „Газпром“ до края на тази година. До скоро „Капиталь“ смяташе за справедливата цена на акциите на монополиста 18 долара, но сега тя се преразглежда в посока понижаване.