Българският премиер Сергей Станишев и македонският му колега Никола Груевски присъстваха на подписването на Споразумение за икономическо сътрудничество. От българска страна документът бе утвърден от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, а от македонска - от министъра на икономиката Фатмир Бесими. Спогодбата, която е свързана с новите ангажименти на страната ни като член на ЕС, ще осигури по-широк достъп на македонските стоки до общия пазар на общността.

Македонският премиер Никола Груевски изрази задоволство си от подписването на документа. Нашето икономическо сътрудничество и сега е добро и расте непрекъснато. Повече от 15 пъти се е повишила търговията между двете страни. Надяваме се, че скоро ще постигнем обмен от един милиард долара, посочи още Груевски.

През последните години се отчита значително активизиране на търговско-икономическото сътрудничество между България и Р Македония, подчертаха двамата премиери. През миналата година стокообменът е над 762 млн. долара, което е ръст от 51.5 на сто спрямо 2006 г. Тогава той е бил 475.7 млн. долара. Очаква се тази година резултатите да бъдат още по-добри.

Към края на август 2008 г. двустранната търговия достига 674.6 млн. долара. От тях 351 млн. долара са износ, а 323 млн. долара са внос. За македонския пазар страната ни изнася нефтопродукти, черни метали и чугун, електроенергия и др. При импорта най-голям е делът на оловните, медните и цинковите руди и концентрати, плосковалцуваните черни метали, селскостопанските стоки и т. н.

България е водещ инвеститор в Македония. За първото шестмесечие на тази година българските капиталовложения са 35 млн. евро, което нарежда страната сред челните места в класацията на инвеститорите. През 2007 г. нашите инвестиции в икономиката на югозападната ни съседка са 25 млн. евро, което е ръст от 508% спрямо 2006 г. Тогава те са били 4.08 млн. евро.

През последните три години вложенията са съсредоточени в банковата и застрахователната сфера, металургията, хранително-вкусовата промишленост, телекомуникациите, хотелиерството и др. Все по-голям е и инвестиционният интерес от български фирми и банки към Македония.

Официалната визита на българския министър-председател в Македония ще завърши с откриването на междусистемния електропровод Червена могила в България до Дуброво в Македония от премиерите на двете държави. Това е първата директна 400-киловолтова връзка между енергийните системи на България и Македония.

Съоръжението е част от мултимодалния паневропейски коридор №8, приоритетен за България, Македония, Албания и Италия. Символичната първа копка за изграждане на енергийния обект беше направена на 3 юни 2006 г. от премиера Сергей Станишев и тогавашния македонски правителствен ръководител Владо Бучковски.

Общата дължина на електропровода е 150 км, от които 80 км са на българска територия. Стойността на проекта е 50 млн. евро. Реализирането му се финансира от Електростопанството на Македония чрез кредит от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) - 40.5 млн. евро, и собствени средства на инвеститорите - Македонската електропреносна компания (МЕПСО АД) и НЕК ЕАД. Българското участие възлиза на 16.6 млн. евро, от които 4.5 млн. евро са собствено финансиране от НЕК, а 12.1 млн. евро са заем от ЕБВР.

Снимка: Министерски съвет