Бюджетният дефицит на Русия може да бъде по-голям от планираните 2% от БВП през 2023 г. Таванът на цените на петрола намалява приходите от износ на Русия, което е допълнително фискално препятствие пред страната, която финансира военната си кампания в Украйна. Това заяви финансовият министър Антон Силуанов на Федерацията, цитиран от Daily Sabah.

Миналата седмица Кремъл призна, че ограниченията на цените на нейните сурови и рафинирани продукти могат да доведат до намаляване на добива на петрол с 5-7% в началото на следващата година. Все пак, независимо от това колко значителни са съкращенията, Силуанов обеща, че разходната част на бюджета ще бъде изпълнена с нов правителствен заем. Ако постъпленията се свият, Русия има два източника на допълнително финансиране - Фондът за национално богатство (NWF), който натрупва държавни резерви и заеми, добави той.

"Възможен ли е по-голям бюджетен дефицит? Възможен е, ако приходите са по-ниски от планираните. Какви са рисковете през следващата година? Ценови рискове и ограничения", отбеляза Силуанов пред журналисти.

Финансовият министър допусна, че е възможно намаляването на износа на енергия, тъй като някои страни са преустановили търговските си взаимоотношения с Русия, но властите търсят нови пазари. Той добави, че за страните, поставили таван на цените, износ няма да има. „Това означава, че ще има други държави. Да, разходите за логистика ще се увеличат. В резултат на това отстъпките може да се променят“, очаква Силуанов.

Русия използва малко над 2 трилиона рубли (29,24 милиарда долара) от Руският национален фонд за благосъстояние (NWF) през 2022 г., тъй като общите разходи надхвърлят 30 трилиона рубли, повече от първоначалния план за годината.

„От началото на специалната военна операция макроикономическите условия се промениха, инфлацията се повиши и са необходими големи средства за подкрепа на домакинствата”, изтъкна Силуанов.

Разходите на NWF през декември вероятно ще достигнат до 1,5 трилиона рубли. Към началото на последния месец на годината ликвидните му активи възлизат на 7,6 трилиона рубли или 5,7% от БВП на Русия.