Над 10 000 жители на Букурещ предстои да бъдат тествани за новия коронавирус тази седмица, съобщи кметът Габриела Фиря, цитирана от в. "Адевърул".

Става въпрос за проект на столичната община в сътрудничество с Института за инфекциозни болести "Матей Балш" и Националния статистически институт.

Здравният министър Нелу Татару изрази скептицизъм по отношение на този проект и каза, че институцията, която ръководи, няма да поеме отговорност нито за разходите, нито за резултатите от този проект, посочва изданието.

Вестникът уточнява, че проектът предвижда тестване с т.нар. бързи кръвни тестове, подобни на тези за бременност или за нивото на кръвната захар, които обаче предлагат ориентировъчен, а не категоричен резултат, за разлика от тестовете ПКР, които отнемат няколко дни.

Ще бъдат тествани над 10 000 души, както жители на Букурещ, така и такива, които нямат постоянен адрес в столицата, заяви Фиря, като уточни, че ешалонът ще бъде установен в сътрудничество с Националния статистически институт.

Доц. Мангъров: Смъртността при Covid-19 е много по-малка от 2-4% Според инфекциониста, може да се очаква, че върхът на епидемията у нас ще бъде в края на април и началото на май

Тя каза, че институтът "Матей Балш" вече е купил хиляди бързи тестове, кметството на Букурещ ще купи 4000-5000, а всяко районно кметство - по още около 1000 теста. Фиря уточни, че един бърз тест струва около 50 леи (около 20 лева), съобщава БТА.

Здравният министър Нелу Татару, който пое поста миналата седмица, заяви, че "едно тестване трябва да се основава на епидемиологично изследване, а не да се прави масово и без преценка". Според румънски медии именно идеята за тестване на всички жители на Букурещ за коронавирус, отхвърлена от премиера Лудовик Орбан, е довела до оставката на предшественика му Виктор Костаке.

Същевременно синдикалистите от здравния сектор зададоха въпроса: "Ако разполагаме с тези тестове, защо не изследват персонала в букурещките болници? Целевата група в този случай е лесна за откриване (...), а условията за тестване са идеални".

Директорът на института "Матей Балш" Адриан Стреину-Черчел заяви миналата седмица, че става въпрос за пилотен проект, предвиждащ тестване на 10 500 души в Букурещ. Той каза, че това ще се случва на улицата, извън жилището, и че резултатите ще се получават след 15-30 минути и ще се изпращат чрез смс на съответното лице.