Италианският артист Джовани Контарди не е точно последовател на кубизма, макар изкуството му да има доста общо с това течение.

В буквален смисъл.

24-годишният Контарди може да превърне стотици кубчета Рубик в големи портрети, като често това са ликовете на знаменитости, като Леброн Джеймс, Риана или Джъстин Тимбърлейк.

Първият подобен портрет, продаден от младия артист, е на покойната певица Ейми Уайнхаус. За него той прибира приблизително 5 хил. долара.

Най-скъпото му произведение засега обаче достига 6 пъти по-висока цена – 29 хил. долара. То е поръчано от частен купувач, който „искал да изненада съпругата си за Коледа”, казва Контради пред CNBC.

„Всички са истински кубчета на Рубик, рамката е ръчна изработка, има много часове работа”, казва младият мъж.

Обикновено Контарди работи „най-малко три или четири седмици”, за да завърши невероятно реалистичните си портрети. Голяма част от работата е свързана с планиране, тъй като кубчетата Рубик предлагат едва шест различни цвята, които трябва да бъдат комбинирани така, че да се получи желаното изображение.

Кубчето на Рубик представлява пъзел, съставен от малки кубчета в шест цвята: бяло, червено, синьо, оранжево, зелено и жълто.

Контарди обича да прави портретите, използвайки съществуваща снимка на знаменитостите, тъй като изпитва страст към това да пресъздава различни лицеви изражения, използвайки едва шестте цвята на кубчетата Рубик.

Веднъж когато дизайнът на творбите е напълно планиран и завършен, тогава „е време за игра с кубчета Рубик, като това ми отнема реално едва час или два”, за да приготви портрет от стотици кубчета, които размества, докато не получи точните цветове, необходими за желания краен резултат.

Реално Контарди е повече от добър в подреждането на кубичния пъзел, тъй като прави това вече около десетилетие. Нещо повече – преди е участвал в състезания за скоростно подреждане на кубове на Рубик, където обикновено това се случва за секунди.

Веднъж даже завършва на второ място на World Rubik’s Cube Championship през 2011 г.

Италианецът продължава да нарежда кубчетата за по-малко от 10 секунди, което за обикновените ентусиасти си остава космическо постижение.

Контарди осъзнал, че може да използва качествата си с пъзела за доста по-креативни неща, още докато бил в гимназията в Италия. Първият му портрет от кубове бил версия на емблематичната картина на художника Едвард Мунк „Викът”, която създал за училищен проект преди 7 години. За целта използвал над 900 кубове на Рубик.

Пазарът на изкуство расте, благодарение на милениалитеГлобалният пазар на изкуство отчита нова година на ръст през 2018 г.

След гимназията Контарди се преместил в Австралия, където работил в кафене в Мелбърн в продължение на няколко години, докато продължавал да създава изкуство от кубове. На даден етап италианецът започнал да публикува портретите си в социалните мрежи.

Големият пробив дошъл, когато знаменитости, като Уил Смит и Дуейн „Скалата” Джонсън, публилували собствените си портрети, създадени от кубчета на Рубик.

В наши дни Контарди продължава да използва социалните мрежи, за да публикува снимки на творбите си, като само в Instagram има над 350 хил. последователи. Той продава портретите си за хиляди долари, като е представляван от арт галерията Gallery 104 в Манхатън, където творбите му биват излагани.