Три месеца след независимостта Косово полага усилия да се впусне в решаване на невралгичните проблеми на новата държава и в същото време си остава изправено пред ожесточената съпротива на Белград. На 17 февруари косовските албанци, които са повече от 90 процента от населението, провъзгласиха независимост с надеждата , че окончателното отделяне от Сърбия ще им позволи бърз напредък, припомня БНР.

Но три месеца по-късно безработицата, която, според статистиките, засяга повече от половината от населението и повече от 70% от младежта, изобщо не бе намалена. Твърде рано е за големи промени. Минават много години преди да се види напредък, казва Нусрет Демири, 34-годишен, преподавател по социология.

За да възстановят една съсипана икономика, властите залагат на бързо присъединяване към МВФ и Световната банка. Вицепремиерът Хайредин Кучи се надява да постигне това през 2008 г. Промяната се проявява само с появата на граничните постове на големи сини табели, пожелаващи на редките посетители "добре дошли" в "Република Косово". Ожесточената съпротива на Белград, който се ползва от неизменната подкрепа на своя руски съюзник в Съвета за сигурност на ООН, спря прехвърлянето на пълномощията от Мисията на ООН в Косово (ЮНМИК) към косовските власти в ключовите области на полицията, правосъдието и митниците.

За три месеца независимост Косово бе признато от близо 40 страни, сред които САЩ и основните страни от ЕС. Но Белград води кампания, за да ограничи максимално случаите на признаване. Съюзниците на Сърбия - Русия, Китай и Индия, призоваха наскоро за нови преговори между Белград и Прищина за статута на Косово. За да покаже, че Косово все още е негова област, Белград организира на 11 май избори на косовска територия и възнамерява да установи там своите институции, въпреки съпротивата на ООН и на косовските албански власти.

Близо 120 000 сърби, от които 40 000 живеещи в северната част, съседна на Сърбия, останаха в Косово след края на конфликта от 1998-1999 г. между сръбските сили и албанските сепаратисти. Разполагането на мисията на ЕС (ЕУЛЕКС), призвана да замени ЮНМИК, при липсата на решение на ООН се оказа в юридически вакуум и няма развитие.

Ако статуквото продължи, бихме могли да имаме дестабилизация вместо консолидация на новата държава, заяви за АФП анализаторът Бехил Бекай.

Снимка: БГНЕС/ЕРА