Руската компания "Газпром", френската EDF, германската BASF и италианският концерн ENI подписаха акционерно споразумение по проекта за газопровод "Южен поток", предаде ИТАР-ТАСС. Документът бе подписан в присъствието на руския премиер Владимир Путин на Международния инвестиционен форум в Сочи.

"Газпром" е най-големият акционер с дял от 50%. Френската и германска компания получават по 15%, а италианският концерн ЕНИ - 20%.

Проектът "Южен поток" цели засилване на енергийната сигурност на Европа. Планирано е морският участък от газопровода да премине по дъното на Черно море от Русия до България.

Общата дължина на морския участък ще бъде около 900 км, максималната дълбочина - над 2 километра, а проектна мощност е 63 милиарда куб. метра годишно.

За сухопътния участък в България се обмислят два маршрута - един на Северозапад, а друг на Югозапад, отбелязва ИТАР-ТАСС. След България Южен поток ще преминава през Сърбия, Унгария, Словения, Австрия и Северна Италия, като ще има разклонения в Хърватия, Македония, Гърция и Турция.

Определеният пусков срок е декември 2015 година. Стойността на проекта се определя на 15.5 милиарда евро, като за морския участък са предвидени 10 милиарда евро.

Президентът на Украйна Виктор Януковия предложи "Южен поток" да премине през украинска територия. Това предложение обаче е лишено от икономически смисъл, заяви вицепрезидентът на "Газпром" Валерий Голубьов, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Проектът "Южен поток" се смята за конкурентен на проекта "Набуко", който предвижда да пренася газ от Кавказ за Западна Европа .

Източник: БТА