Притоците на капитал към развиващите се европейски държави може изведнъж да спрат, ако чуждестранните банки, които доминират в региона изпаднат в затруднение по отношение на рефинансирането, информира Reuters, позовавайки се проучване на Централната банка на Австрия (ЦБА).

Има риск от "ефекта на доминото", който би позволи на кризата да се разпространи бързо от една страна в друга, тъй като относително малък брой западноевропейски банки притежават повечето банки от блока на развиващите се държави, се казва в проучването.

"Това как ще се развият капиталовите потоци в развиващите се Европейски страни зависи от финансовата стабилност на банките майки и на свързаните с тях банки, както и от това дали те имат желание и способност да финансират дъщерните си компании," се казва в проучването.

"Рисковете по отношение на рефинансирането се увеличават от опасността от ефекта на доминото, тъй като голяма част от чуждестранният капитал в много страни идва от сравнително малък брой западноевропейски банки", показва проучването.

UniCredit, с нейното подразделение Bank Austria, е най-голямата банка в развиваща се Европа, изпреварвайки австрийските Raiffeisen International и Erste Group Bank.

Френската Societe Generale и белгийската KBC се нареждат след това, следвани от единствения местен международен играч - унгарската OTP Bank и от Banca Intesa.

Директорът на Централната банка на Австрия Андреас Итнер заяви, че 15-е млрд. евро, заделени от правителството на страната за капиталови инжекции в местните банки като част от пакет на стойност 100 млрд. евро, могат да бъдат увеличени.

Erste обяви миналата седмица, че ще отложи до следващата година плана си да изтегли 2.7 млрд. евро от фонда. Cooperative Volksbank обяви днес, че също ще изчака до следващата година, за да изтегли 1 млрд. евро.

Проучването на Централната банка на Австрия, което се базира основно на данни от първата половина на годината, преди финансовата криза да удари Унгария и други страни през октомври, набляга на риска, който идва от факта, че много от чуждестранните банки са активни в няколко държави едновременно.

Рискът от изтеглянето на капитал от развиващите се европейски страни, който се увеличи през октомври, когато инвеститори се освободиха от активите си в Унгария, сега е под контрол благодарение на различни програми на Международния валутен фонд (МВФ), се казва в доклада.

От централната банка на Австрия са убедени, че развиващите се европейски страни ще останат регионът в Европа с добри възможности за банките.