Президентът Владимир Путин потвърди плановете на Русия да изгради нов газов хъб в Турция. Цените на суровината за Европа ще бъдат качвани на електронна платформа, която ще бъде създадена в центъра, предаде Daily Sabah.

Двамата президенти – Путин и Ердоган, обсъдиха идеята за създаване на газов хъб в Турция през октомври, след мистериозните експлозии на тръбопроводите „Северен поток“ в Балтийско море.

Руските доставки на енергия за ЕС рязко паднаха от началото на войната в Украйна, тъй като ЕС се опита да намали зависимостта си от Москва.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган подкрепи идеята на Путин и двете страни обещаха да излязат с пътна карта, която ще бъде обявена до края на годината.

„Нашите съседи, включително Турция, са сред ключовите нововъзникващи потребители на руски газ. Газовата инфраструктура на страната има сериозен потенциал. Планираме да създадем газов хъб през следващите години. Що се отнася до електронната платформа, тя ще заработи в следващите няколко месеца. И там до голяма степен ще определим крайната цена за нашите европейски потребители“, подчерта Путин.

Москва се стреми да увеличи продажбите на газ за Китай и Турция, тъй като конфликтът в Украйна влошава търговията със Запада, но изграждането на инфраструктура може да отнеме години.

Путин нарече политиката на ЕС по цените на газа „лудост“ и отхвърли всички претенции срещу Русия по въпроса. „Това, което направиха на техните платформи, е лудост. Освен това сега се опитват да ни прехвърлят вината за това, което са направили със собствените си ръце“, добави той.

Путин критикува Европа за избора на механизми за ценообразуване на място за газ вместо дългосрочни договори, които преди бяха гръбнакът на износа на Газпром и дават повече сигурност на контролираната от Кремъл компания. Руският президент отбеляза, че ще компенсира с увеличени доставки за „Изтока“, особено за Китай.

Русия започна да продава природен газ на Китай в края на 2019 г. чрез газопровода „Силата на Сибир”, който достави около 10 милиарда кубически метра газ през 2021 г. и трябва да достигне пълния си капацитет от 38 млрд.куб.м през 2025 г. Русия сега третият по големина доставчик на газ за Пекин.

През февруари Москва постигна споразумение за продажба на 10 млрд.куб.м газ на Китай от руския Далечен изток. Русия също планира да построи нов тръбопровод – „Силата на Сибир 2”, през Монголия с оглед на продажбата на допълнителни 50 млрд.куб.м газ годишно.

Двата проекта ще позволят на Кремъл да увеличи продажбите си на газ за Китай до 48 млрд.куб.м годишно до 2025 г. и до 88 млрд.куб.м – до 2030 г. „Всъщност това са повече от 60% от доставките на газ за Запада миналата година“, подчерта руският президент.

Той потвърди намеренията на Кремъл да бъде разшири търговското сътрудничество с нови партньори за преодоляване на западните санкции.

Турската амбиция за газов хъб изисква участието на още държавиАнкара и Москва постепенно се сближават от 2016 г. насам

Военните разходи за инвазията в Украйна драстично намалиха средствата за здравеопазване и образование, в същото време Путин обеща на руснаците пенсиите и минималната работна заплата да продължат да растат. Той изтъкна, че Русия ще развие своите икономически отношения с партньори в Азия, Африка и Латинска Америка, за да осуети опитите на Запада за икономическата й изолация.

„Ще премахнем ограниченията в логистиката и финансите. Напомням, че с въвеждането на санкции западните страни се опитваха да изтласкат Русия в периферията на световното развитие. Но ние никога няма да тръгнем по пътя на самоизолацията. Напротив, ние разширяваме и ще разширяваме сътрудничеството с всички, които имат интерес от това”, категоричен е Путин.

Икономиката на Русия се очаква да се свие с 2,5% през 2022 г. Президентът призна за някои „трудности“, но повтори, че западните икономики изпитват ефекта на бумеранга – инфлацията расте в резултат на техните собствени санкции.

Путин съобщи, че една трета от бюджета на Федерацията за следващата година е предвиден за отбрана и вътрешна сигурност, като същевременно намали финансирането на учебни и здравни заведения и пътища. Президентът, който ще се кандидатира отново на този пост през 2024 г., обеща подкрепа за най-бедните и уязвимите руснаци.