Холандските фючърси за природен газ продължават да растат и достигнаха до над 150 евро MWh в първия ден на декември. Така те отбелязаха най-високата стойност от средата на октомври след ръст от 24% през ноември.

Хранилищата в ЕС са пълни на 93,6% към 28 ноември, след като капацитетът бе запълнен на 93,9% ден по-рано.

Междувременно се появиха съобщения за проблеми с обработката на полето Troll в Норвегия и терминала Barrow North в Обединеното кралство. В същото време Газпром продължи да изпраща газ за Европа през Украйна и обяви, че няма да съкрати доставките за Молдова, в случай че Кишинев успее да погаси задълженията си, предаде Trading Economics.

На този фон Гърция обяви, че може да увеличи четири пъти износа на газ към съседите си и да се превърне в основен европейски коридор до 2025 г., според ежедневника Kathimerini. Това ще стане възможно с разработването на нова инфраструктура, изтъкна Мария Рита Гали, главен изпълнителен директор на оператора на газовата мрежа DESFA.

Южната ни съседка намали наполовина вноса си на руски газ, вместо това увеличи доставките на втечнен природен газ (LNG), главно от САЩ и Египет, до единственото си съоръжение за LNG на остров Ревитуса близо до Атина. Терминалът е основен канал за доставка до България, след като Газпром преустанови вноса по-рано тази година, след като София отказа да плаща в рубли, припомня изданието.

За да намали още повече зависимостта си от руския газ, Гърция възлага надежди на изграждането на поне още две плаващи съоръжения за съхранение и регазификация (FSRU), които биха могли да заработят до 2024 г.

През декември природният газ у нас може да поскъпне с близо 19%Председателят на КЕВР очаква цената на природния газ през януари да бъде още малко по-висока. Въпреки това тя няма да има нищо общо с цената от септември - 353 лева за мегаватчас.

По-рано тази година бе открит газопровод до България. „Всичко това създава условия Гърция да увеличи близо четири пъти капацитета си за износ до съседни страни”, подчерта Гали по време на Световната среща на високо равнище за LNG в Атина, добавяйки, че Европа се нуждае от „гъвкави решения и гъвкав пазар на LNG“.

Премиерът Кириакос Мицотакис изтъкна, че Гърция може да има до четири нови терминала за втечнен природен газ. Според него Европа трябва да намери ново енергийно „равновесие“ след скоковете на цените на газа по-рано тази година и че руският газ не може да бъде елиминиран без инвестиции в ново производство.