Централните банки на седем страни от Югоизточна Европа се споразумяха днес да работят заедно за засилване на трансграничния банков надзор след бързата експанзия на гръцки и други банки в региона, съобщи Асошиейтед прес.

Споразумението има за цел да подобри контрола и регулацията на банките в региона, да увеличи усилията в борбата с прането на пари и да проследява паричните потоци, свързани с международния тероризъм.

На фона на постояннно нарастващия брой трансгранични банкови институции в Югоизточна Европа управителите на банки обсъдиха и договориха многостранен меморандум за разбирателство, съобщи управителят на Националната банка на Гърция Николас Гарганас.

Споразумението бе постигнато от Гърция, България, Румъния, Сърбия, Албания, Македония и Кипър. Централните банки на Турция, Босна и Черна гора също бяха поканени да се присъединят.

След либерализацията на финансовата система в началото на деветдесетте години и присъединяването към еврозоната в началото на 2001 г. гръцките банки започнаха кредитна експанзия, която помогна за финансирането на редица покупки на Балканите.

С авоарите си гръцките банки контролират около 26 процента от банковия пазар в Македония, 29 процента в България, 17 процента в Албания, 16 процента в Румъния и над 10 процента в Сърбия.

Споразумението, което ще бъде подписано по-късно днес, предимно се състои в по-голям обмен на данни между централните банки на страните в региона и създаване на процедура за увеличаване на комуникацията. Специални работни групи за прането на пари и финансирането на терористи също ще бъдат създадени.