Реджеп Тайип Ердоган е новият стар президент на Турция, а от днес цялата власт се концентрира в неговите ръце, тъй като влизат в сила поправките на Конституцията, приети на априлския референдум от 2017 г., предаде БГНЕС.

Между партийните централи се породи напрежение след обръщения на кандидата на кемалистите Мухаррем Индже и други депутати от опозиционната Народно-републиканска партия (НРП), с които обвиниха Анадолската агенция в огласяване на неверни резултати от вота за държавен глава.

Според тях данните на медията се разминават дори с тези на Висшия изборен съвет и в момента се повтаря грандиозната манипулация от референдума. В централата на НРП многоброен щаб извършва паралелно преброяване, а резултатите също са съвсем различни.

Лидерката на структурата в Истанбул Джанан Кафтанджъоглу заяви на пресконференция, че Индже печели 43.55% подкрепа в мегаполиса, а Ердоган – 44.91%. Това е крайният резултат от преброените бюлетини в 7 144 урни в града край Босфора.

В Twitter към 20 ч. Индже написа, че Анадолската агенция лъже за резултатите, тъй като, според нейните публикации, тогава са преброени 85% от бюлетините в урните, а Висшият изборен съвет отчита едва 37%. Управляващите от Партията на справедливостта и развитието (ПСР) определиха твърденията на опонентите като грубо и недопустимо нападение върху медията.

Говорителят на ПСР Махир Юнал подчерта, че политиците, които си позволяват недопустими нападки срещу Висшия изборен съвет и държавната Анадолска агенция, ще понесат отговорност, съобщава БГНЕС.

Платформата „Честни избори“, създадена от 5 опозиционни партии (НРП, Добра партия, Партия на благоденствието, Демократична партия и прокюрдската Партия на демократичните народи) и граждански организации публикува резултати от преброените бюлетини в 37.8% от урните към 20 ч., колкото е проверил и Висшият изборен съвет към същия час.

Според тях Ердоган печели 53.01%, Индже – 29.97%, Мерал Акшенер – 9.14%, Селахатин Демирташ – 6.78%, останалите двама кандидати са с под 1 процент подкрепа. Малко преди 22 ч. в пряко включване по FOX TV депутатът от НРП Халук Пекшен заяви, че категорично президентският вот отива на 8 юли втори тур, тъй като реалните резултати са 44% за Ердоган и 40% за Индже, при проверени от Висшия изборен съвет 56% от гласовете.

Според Анадолската агенция обаче, към този час са преброени бюлетините от 95% от урните и Ердоган е с 52.8%, а Индже – 30.7%. Редица държавни лидери поздравиха с победата Реджеп Ердоган доста преди окончателните резултати.

Пръв бе президентът на Азербайджан Илхам Илиев, следван от този на Палестина Махмуд Аббас, премиера на Албания Еди Рама, емирът на Катар Тамим бин Хамад Ат-Тани, премиерът на Унгария Виктор Орбан, председателят на президиума на Босна и Херцеговина Бакир Изетбегович, министърът на външните работи на Гърция Никос Котзиас.

Вотът променя коренно формата на държавното управление и още днес ще превърне Турция от парламентарна в президентска република. Според последните поправки в Конституцията, които влизат в сила още днес, всички лостове на изпълнителната власт ще бъдат в ръцете на президента, а парламентът ще се отдаде единствено на законодателните въпроси.

Броят на депутатите се увеличава от 550 на 600 души, а възрастта за участие в парламентарни избори бе намалена от 25 на 18 г. Според новата система на управление на държавата президентът ще бъде считан за държавен глава и главнокомандващ, той ще назначава вицепрезидентите и министрите, той лично ще внася в ръководството на парламента законопроектите.