Благосклонността на Турция спрямо предложението на Русия да бъде създаден център за разпределение на природен газ в страната отразява ясно амбицията на южната ни съседка да се превърне в международен енергиен център. Планът й обаче изисква участието на повече страни, не само на Русия, смятат експерти, съобщи CGTN, позовавайки се на агенция Синхуа.

След среща с руския президент Владимир Путин в четвъртък в Казахстан, турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви на следния ден, че е съгласен с предложението на Путин за създаване на газов хъб в Турция и препоръчва той да бъде в северозападна Тракия, която граничи с България и Гърция.

Ердоган дори увери, че вече е наредил Министерството на енергетиката и природните ресурси незабавно да започне съвместна работа с руската страна.

Предложението идва непосредствено след поредица от експлозии, които компрометираха използването на тръбопроводите „Северен поток“, транспортиращи руски газ до Европа. Турция подкрепя идеята на Путин, но проектът би бил реалистичен, ако други производители като Иран, Азербайджан или Туркменистан също са включени, каза Серкан Демирташ, турски външнополитически анализатор, пред Синхуа.

Според Демирташ енергийният хъб в Турция ще бъде жизнеспособен проект, само ако се работи с различни доставчици на газ. Това ще убеди европейските страни да купуват газ от него, опитвайки се да намалят зависимостта си от Москва.

Европейският съюз, който наложи санкции на Русия, обеща да намали покупките на руски газ с поне 2/3 до края на годината на фона на рязкото покачване на цените на енергията. Руският лидер се опитва да увери европейските нации, които се борят да ограничат потреблението на енергия тази зима, че все още могат да разчитат на Русия за нуждите от газ, добави Демиртас.

Изграждането на газовия хъб, който ще струва милиарди, и проектът за атомна електроцентрала символзират сближаването на Москва и Анкара от 2016 г. насам.

Европа е готова за зима без руски газ. Какво може да се обърка?В стремеж да се откъсне от зависимостта от руския природен газ Европа се сблъсква с първото си голямо изпитание

Според Алтуг Каратас, енергиен експерт в Асоциацията на независимите индустриалци и бизнесмени, страната се превръща в надежден енергиен коридор за света и Европа.

„Турция е единственият маршрут, през който азербайджанският газ, дори туркменският газ, иранският газ и газът от Източното Средиземноморие ще преминават“ и ще текат към Европа, допълва експертът.

За Каратас успехът на проекта ще направи Турция страна, в която се определят цените на газа. След като взривовете извадиха от строя двата газопровода „Северен поток“, „Турски поток“, който минава от Русия до Турция, е почти последният оставащ маршрут, тъй като Русия е спряла доставките на газ за Европа.

Четвърти теч по тръбопроводите Други две пробойни са в изключителната икономическа зона на Дания

Като член на НАТО, южната ни съседка има близки отношения както с Украйна, така и с Русия и не се е присъединила към санкциите на Запада срещу Москва. Вместо това тя се опитва да посредничи между двете страни от избухването на конфликта им през февруари.

Близък до турското правителство източник отбелязва пред Синхуа, че все още остават неизяснени някои аспекти от руското предложение. Търговските и правните точки трябва да бъдат договорени между Турция и Русия и в крайна сметка трети страни вероятно ще изнасят руски газ за европейските пазари, каза източникът, пожелал анонимност.