Турският президент Реджеп Тайип Ердоган вече знае срещу кого ще се изправи този май на най-оспорваните избори през 20-годишното му управление: Кемал Кълъчдароглу.

След седмици на ожесточени преговори, при които опозиционният алианс, състоящ се от партии от целия политически спектър отляво надясно, беше близо до разпадане, така наречената коалиция „Маса на шестимата“ официално избра Кълъчдароглу за свой общ кандидат в понеделник, пише Politico.

Основният опозиционен лидер направи изявление, след като представители на шестте партии се срещнаха в Анкара, като каза, че народната коалиция ще „управлява страната чрез консултации и съгласие помежду си“.

Споразумението на коалицията от 12 точки, което беше публикувано веднага след речта на Кълъчдароглу, гласи, че преходът на страната към парламентарна система ще бъде завършен възможно най-бързо.

Кълъчдароглу, който ръководи лявоцентристката Републиканска народна партия повече от десетилетие, е недооценен 74-годишен бивш бюрократ от органа за социално осигуряване на страната, коментира Politico.

Разрухата в Турция идва в критичен момент за нейното икономическо бъдещеДългосрочният вълнообразен ефект, който катастрофата може да има върху Турция

Наричан „турския Ганди“ заради скромното му тегло и скромния му стил, той получи широко признание за неотдавнашните изборни успехи на своята партия.

Анализаторите обаче поставят под въпрос способността му да представлява реална заплаха за Ердоган, чието управление до голяма степен не е било сериозно оспорвано от идването му на власт през 2003 г., когато той стана министър-председател.

И все пак Ердоган никога не е изглеждал по-уязвим, тъй като 85-милионното население на Турция се бори с голяма криза и двуцифрена инфлация, а настоящият президент също така е подложен на критики за реакцията си на опустошителните земетресения, които убиха десетки хиляди през февруари.

Щети за $34,2 млрд., още трусове и антиправителствени лозунги в ТурцияСпоред доклад на Световната банказеметресенията от 6 февруари в Турция са причинили преки щети за 34,2 милиарда долара

Резултатът от изборите ще бъде внимателно наблюдаван, тъй като анализаторите се опитват да определят дали Ердоган – който върви по тънко политическо въже заради войната на Русия срещу Украйна – ще тласне страната в по-традиционалистка, религиозно консервативна посока или дали нов лидер ще може да намери подход за възстановяване на разрушените отношения със Запада.

През годините най-силният потенциален съперник на Ердоган беше кметът на Истанбул Екрем Имамоглу. Той обаче е въвлечен в съдебна битка, след като беше арестуван през декември и получи забрана да се занимава с политика заради реч след победата си в местните избори през 2019 г., в която е нарекъл избирателната комисия "идиоти".