Сроковете за пускането в експлоатация на новия проект за газопровод "Турски поток" няма да се отличават от тези на спряния "Южен поток". Това заяви пред "Комерсант ФМ" говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов.

"Веднага след като съгласуваме точката, където тръбата ще излезе на турския бряг, ще започнем работа", уточни той.

Куприянов отбеляза, че все още няма официално наименование на проекта, станал известен като "Турски поток". "Все още няма точно име, но изглежда, че тръбопроводът ще се нарича именно така", заяви той. "Да, турската страна би желала тръбата да се казва именно така", уточни Куприянов.

Той също така коментира и думите на заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович. "В коментарите на Шефчович, които той направи, най-учудващото е, извинете ме за тавтологията, е неговото учудване от информацията, която получи по време на срещите си в "Газпром" и министерството на енергетиката.

Въпросът е, че параметрите на този проект бяха посочени още през декември и нищо ново от тогава не е казано", каза Куприянов. Той подчерта, че Русия е била принудена да се откаже от проекта "Южен поток".

"Обемите, които бяха планирани за транспортиране по "Южен поток" - 63 милиарда куб. м, сега ще вървят през Турция. Маршрутът се промени, но той се промени не защото ние искахме това", добави говорителят на "Газпром".

Той подчерта, Украйна продължава да бъде ненадеждна транзитна държава за руския природен газ в ЕС. Рисковете за европейските страни през тази зима се запазват заради малките запаси в украинските газови хранилища.

"Да, те съществуват", каза Куприянов и добави, че в пиковите моменти на потребление "синьото гориво" в Европа може да не достигне. "Според споразуменията от Брюксел през ноември-декември "Нафтогаз-Украйна" трябваше да купи около 4 милиарда куб. м, които щяха да й позволят да изкара зимата. По финансови причини това не се случи.

Необходимите количества не са купени и природният газ беше изпомпан от подземните хранилища", предупреди той.