Украйна оглави списъка на нациите от Централна и Източна Европа с най-висок кредитен риск според агенцията Moody's, последвана от трите Балтийски държави и Унгария, съобщи АФП.

Естония, Унгария, Латвия и Литва са "страни, чийто кредитни основи се рушат, но на които външната подкрепа осигурява кредитна опора", заяви Moody's, като визира възможна помощ от ЕС. За Украйна, която е в подобно положение, "подкрепата е по-малко вероятна".

Чехия, Полша и Словакия имат добри кредитни основи, докато "България, Хърватия и Румъния имат "подвижни" кредитни основи, но може да "има някои промени в рейтингите".

Регионът на Централна и Източна Европа е причина за нарастваща загриженост по време на глобалната финансова криза, докато някога успешните страни са подложени на вълната, която според наблюдателите може да върне постиженията от икономическите им реформи две десетилетия назад.

Агенциите намалиха рейтингите на някои от страните в региона - сигнал за инвеститорите, че икономическите постижения и способността им да плащат дълговете по държавни облигации отслабват.

"Кризата разкрива структурни слабости, най-вече поради непредпазлива финансова либерализация, с което се обръща процесът на сближаване с високо развитите страни от ЕС", се казва в доклада на Moody's.

В доклада се подчертава и важността на диференцирания подход към анализа на кредитния риск в региона след критиките на местни централни банки, че мрачните западни прогнози застрашават техните икономики.

Източник: БГНЕС