„Унгария председателства Европейския съюз като последният член на триото с Испания и Белгия, и нашите приоритети ще се основават на постигнатите от тях резултати. Главните цели на нашето председателство са да допринесем за изграждането на една по-силна Европа - икономически, социално и политически - и да постигнем споразумение за присъединяване на България и Румъния към шенгенското пространство", каза посланик Юдит Ланг на организираната от нея прес-закуска, посветена на началото на президенството на страната.

Специално участие в събитието взеха другите двама членове на „Председателското трио" - посланикът на Белгия в България Н. Пр. Марк Михелсен и г-н Луис Кановас дел Кастильо Муноз, времено представляващ Испания в България.

„Като допълнение към развитие на иновациите и въпроса със Шенген, през първата половина на 2011 г. Европа би следвало да се концентрира върху стабилизиране на икономиката и разкриване на работни места" - обясни Н. Пр. Юдит Ланг пред медиите. „Освен тези два фактора, 6-месечната програма на Унгарското председателство е съставена в съответствие с общата 18-месечна програма, изготвена съвместно с нашите испански и белгийски партньори от триото, и одобрена от Европейският съвет." - добави тя.

Унгарското председателство ще обедини 4 основни приоритетни сфери, основани на човешкия фактор. Първата е свързана с икономически растеж, стабилност, конкурентно-способност и социално включване чрез ефективно прилагане на стратегия „Европа 2020" и концентриране върху създаване на работни места. Специален приоритет е приемането на рамката на ЕС по отношение националните стратегии за интеграция на ромите и осигуряване на нов стимул за търсене на решение на този важен европейски въпрос.

Втората група въпроси силно засяга България. Това са темите за постигане на една по-силна Европа, което включва въпроси от сферата на енергията, общата селско-стопанска политика, стратегията „Дунавски регион" и новата европейска водна политика.

Следващите шест месеца на председателството ще са концентрирани също върху приключване на преговорния процес с Хърватия и по-нататъшното развитие на процеса на разширяване. Сред приоритетите са прилагане на програмата от Стокхолм, а също и разширяване на шенгенското пространство.

Приемането на България в шенгенското пространство е един от главните приоритети на унгарското председателство. Будапеща предостави техния опит и поддържаше България по отношение прилагането на критериите. Ето защо Унгарското председателство ще направи всичко по силите си за постигане на политически консенсус между страните-членки относно присъединяването на България и Румъния към шенгенското пространство.

Унгарското председателство е добър повод да бъдат представени културните ценности на страната.

През февруари се очаква гала-концерт на Нов симфоничен оркестър, под палката на унгарски оркестров диригент. Голяма атракция ще бъде също и посещението на унгарски цигански оркестър през април, в който свирят 100 музиканти. Това е оркестър със световна известност, който се очаква да спечели симпатиите на българската публика.

В допълнение се планира седмица на унгарското кулинарно изкуство, както и много други културни събития.

В обобщение - програмата на Унгарското председателство се базира на човешкия фактор. По-широката цел е - при одобряване на европейските политики да поставим Европа в служба на гражданите и в центъра да бъде поставено човешкото същество, човека. Дори и само индиректно, но всичко е свързано с човешките фактори: икономическо управление, образование, засилващата се социална сигурност, осигуряване на храна, енергия и осигуряване на чиста вода за пиене, опазване на околната среда, или опазване на културното многообразие.