Кипърското правителство предприе изключително важна стъпка в условията на финансова криза да компенсира доходите на хората заради ръста на цените на храните. Вчера то утвърди финансов пакет, с който да смекчи отрицателния ефект върху семейните бюджети от въвеждането на 5 на сто данък добавена стойност върху храните и лекарствата.

Правителството взе решение да отпусне 23.6 милиона евро за компенсиране на доходите. Мерките са разработени от финансовото и социалното министерство. Президентът Димитрис Христофиас се бе ангажирал този финансов пакет да е в размер на 20 милиона евро. Одобрената сума е с 20 на сто по-висока. Това показва постоянната грижа на правителството да защити тези групи от населението, които са най-засегнати от финансовата криза, подчерта социалният министър Сотирула Хараламбус.

Целевата помощ е противовес на влезлия в сила от 10 януари тази година данък добавена стойност върху широк кръг хранителни продукти и лекарствата. До тогава те не се облагаха с ДДС. В момента ставката върху тях е 5 на сто. Въвеждането на данъка бе част от пакета финасови мерки за стабилизиране на икономиката и увеличаване на приходите в бюджета.

Сотирула Хараламбус съобщи, че одобрената от правителството помощ ще обхване 160 000 души, което е една пета от населението на страната. Компенсацията е предвидена за попадащи в пет категории. Това са пенсионери с ниски доходи, хора с увреждания, получаващи социални помощи, дълготрайно безработни, работещи в частния секор с ниски доходи.

Разработени са схемите, по които още от април всички те ще започнат да получават надбавките. Едно от решенията специално за пенсионерите е да се увеличи отпусканата им сума за Великден с 50 евро и тя да стане 350 евро.

Източник: БНР