Управляващата партия на премиера Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ печели абсолютно мнозинство на предсрочните парламентарни избори в Македония, предаде БГНЕС Ани Кълцева, позовавайки се на прогнозни резултати.

Според неофициални резултати, обявени от щаба на ВМРО-ДПМНЕ, партията на премиера Груевски получава 64 депутатски мандата. Социалдемократическият съюз на Македония (СДСМ) печели 28 мандата. Демократическият съюз за интеграция на Али Ахмети е на трето място с 15 депутата, четвърта се нарежда Демократическата партия на албанците на Мендух Тачи с 12 депутата. Едно място в 120-членния парламент ще имат и партията на местните мюсюлмани.

Данните са на база обработени 70% от избирателните протоколи. Македонският премиер Никола Груевски обяви снощи победа си на предсрочните парламентарни избори. „На повечето места гласуването бе честно и демократично, но за съжаление, в една част имаше нередности“, каза Груевски. „Ще направя всичко, което зависи от мен, да има прегласуване, така че всеки депутат да е избран справедливо“, добави той.

Според Груевски той ще има над 60 депутата в 120-членния парламент. Първата задача на премиера ще бъде успокояване на напрежението сред враждуващите албански партии и възстановяване на щетите върху имиджа на страната, която се опитва да убеди Европейския съюз в своята зрялост и демокрация, за да започне преговори за членство.

До късно през нощта в Скопие привърженици на ВМРО-ДПМНЕ празнуваха победата на парламентарните избори.

БГНЕС припомня, че изборният ден мина с тежки инциденти, при които загина един човек, а девет други бяха ранени. Инцидентите станаха в населените предимно с етнически албанци общини. Най-тежкият от тях беше в село Арачиново, край Скопие.

По този повод върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Хавиер Солана призова за провеждане на повторни избори в районите на Македония, където бе регистрирано насилие. Вчера в Македония се проведоха първите предсрочни парламентарни избори в страната след обявяването на независимостта на републиката през септември 1991 година. Право на глас имаха 1 779 116 души, които гласуваха в 2 976 избирателни секции. Те избираха между 1 540 кандидати за 120-местния парламент.

Страната е разделена на 6 избирателни района. Във всеки един от тях се избират по 20 народни представители. Изборите бяха следени от 13 000 полицаи, 6 200 наблюдатели, от които 464 от международната общност.