Икономиката на Украйна е на път да се свие почти наполовина през тази година заради войната, заявиха от Световната банка.

От финансовата институция прогнозират, че руската инвазия ще нанесе повече икономически поражения в Източна Европа и части от Азия от пандемията от коронавирус.

Конфликтът в Украйна преустанови дейността на половината от компаниите в страната и намали износа, заявяват от Световната банка.

Украйна има нужда от "огромна финансова подкрепа незабавно", казва вицепрезидентът на Световната банка Ана Биерде.

Банката е изпратила близо 1 млрд. долара финансова помощ на Украйна досега и е обещала още 2 млрд. долара в идните месеци.

Затварянето на корабоплаването в Черно море за Украйна е преустановило около 90% от износа на зърно на страната и половината от общия й износ.

Украйна е най-големият износител на слънчогледово олио в света, а блокирането на износа се отрази на цените на храните в световен мащаб.

Според Световната банка войната е направила невъзможна икономическата дейност в големи части от страната, нарушавайки селскостопанската дейност.

"Мащабът на хуманитарната криза, причинена от войната, е зашеметяващ. Руската инвазия нанася огромен удар на икономиката на Украйна, както и сериозни поражения на нейната инфраструктура," казва Биерде.

От банката казват, че прогнозата за свиване на икономиката с 45.1% изключва ефекта от разрушенията на физическата инфраструктура, но твърдят, че това допълнително ще навреди на бъдещата икономическа продукция.

Цените на храните по света са достигнали нов рекорд през мартЦеновият индекс на Организацията по прехрана и земеделие измерва месечните промени в цените на кошница от стоки, включваща зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар

Икономиката на Украйна ще пострада най-много от войната, но според Световната банка - руската икономика вече е изпаднала в дълбока рецесия в резултат от наложените на Запада санкции.

Санкциите варират от прекъсването на отношения с руски банки и налагането на ограничения на руски политици и олигарси до забрана за внос на луксозни стоки и осъществяване на полети.

От банката прогнозираха, че руската икономика ще се свие с 11.2% през 2022 г. заради санкциите.

И докато САЩ забрани изцяло вноса на руски петрол и природен газ, ЕС, който получава една четвърт от своя петрол и 40% от природния си газ от Русия, се въздържа от подобна мярка.

Страните от ЕС продължават да плащат на Москва до 800 млн. евро за енергийни продукти всеки ден, които съставляват около 40% от приходите на Кремъл.

ЕС предложи план, които да премахне зависимостта на Европа от руски изкопаеми горива преди 2030 г.

Според Световната банка, освен Русия и Украйна, Беларус, Киргизстан, Молдова и Таджикистан също се очаква да изпаднат в рецесия тази година.

От финансовата институция са занижили прогнозите си за растеж за всички икономики заради войната, като ръстът в еврозоната ще бъда по-слаб от очаквания.

"Войната в Украйна и пандемията отново показаха, че кризите могат да причиняват мащабни икономически поражения и да изтрият години от ръста на доходите на глава от населението," заяви пред BBC Асли Демиргюч-Кунт, старши икономист на Световната банка за Европа и Централна Азия.