За първи път Гърция е с една крачка напред и чака своите кредитори от еврозоната и Международния валутен фонд (МВФ) да изпълнят ангажиментите си и да отпуснат предвидените до края на годината траншове от спасителната помощ, коментира вестник „Катимерини”, цитиран от „Фокус“.

„За първи път от много време изглежда, че Гърция е изпълнила условията, съгласувани в меморандума за 2012 година”, пише в доклад на една от най-големите гръцки банки. Атина е успяла да постигне набелязаните цели, въпреки факта, че рецесията се оказа по-тежка от очакваната.

В същото време спорът между Международния валутен фонд (МВФ) и ЕС по гръцкия дълг отново се изостри- кредиторите не могат да се договорят за срока на достигането на целевите показатели по държавния дълг, съобщава гръцкият телевизионен канал „Скай”.

Уилям Мъри, представител на директора на МВФ Кристин Лагард, заяви снощи, че фондът настоява гръцкият дълг да бъде съкратен до 120% от БВП до 2020г., за да може Атина да поддържа нивото на дълга, и не е съгласен този срок да бъде удължен с две години- до 2022г.

Международният валутен фонд (МВФ) заяви още, че Европа трябва да предприеме действия, за да съкрати огромния дългов товар на Гърция, подчертавайки, че фондът сам по себе си не е подготвен да допринесе повече за спасяването на страната.

МВФ вече удължи срока на гръцкия заем от три години на четири години и понижи лихвените проценти.

Гърция се надява, че ще получи близо 45 милиарда евро финансова помощ до края на годината.Атина все още не е получила три транша от спасителната помощ, които са предназначени за текущата година, а тя се нуждае от тези средства, за да рекапитализира своите банки и да покрие държавни задължения от около 7 милиарда евро.

От месеци Атина плаща само заплатите и пенсиите и разполага с абсолютния минимум средства, за да функционира държавата.